Giro Rosa: Niewiadoma straciła koszulkę liderki

• Data publikacji: 18.09.2020, 15:00

Katarzyna Niewiadoma (Canyon/Sram Racing) nie utrzymała koszulki liderki wyścigu Giro Rosa. Na ósmym etapie Polka zajęła szóste miejsce. Etap padł łupem Włoszki Elisy Longho Borghini (Trek - Segafredo), a nową liderką została druga na mecie Holenderka Anna van der Breggen (Boels - Dolmans).

Przedostatni etap Giro Rosa był jednym z trudniejszych. Zawodniczki na 91,5 km miały do pokonania dwa trudne podjazdy. Pierwszy Volturno - Casa Cominale (6,6 km, 6,1%) usytuowany był w środkowej części etapu, a meta znajdowała się na podjeździe San Marco La Catola (5,6 km, 8,1%).

Po wycofaniu się z wyścigu Annemiek van Vleuten (Mitchelton - Scott) do dzisiejszego etapu w koszulce liderki wystartowała Katarzyna Niewiadoma (Canyon/Sram Racing). Na zjeździe tuż po starcie tempo było bardzo mocne, a we znaki wdawał się silny wiatr. Główna grupa porwała się na trzy mniejsze, a w pierwszej jechała Katarzyna Niewiadoma. Druga grupa zdołała dołączyć do pierwszej, ale kolejna traciła prawie minutę.

Na premii lotnej najlepsza była Jolien D'Hoore (Boels Dolmans), która wyprzedziła Elisę Longho Borghini (Trek Segafredo) i Ellen van Dijk (Trek Segafredo). Na podjeździe pod pierwszą premię górską utworzyła się ucieczka w składzie: Lucy Kennedy (Mitchelton - Scott), Katia Ragusa (Astana), Amy Pieters (Boels - Dolmans), Pauliena Rooijakkers (CCC Team), Jelena Eric (Movistar), Coryn Rivera (Team Sunweb), Ruth Winder (Trek Segafredo), Lisa Brennauer (Ceratizit - WNT), a po chwili dołączyła do nich Mariia Nowołodskaja (Cogeas Mettler Look).

Uciekinierki wypracowały sobie 40 sekund przewagi, a na premii górskiej pierwsza zameldowała się Katia Ragusa. Przewaga czołówki rosła i malała, ale nigdy nie przekroczyła minuty. Po kraksie z odjazdu odpadła Nowołodskaja. Tuż przed początkiem finałowego podjazdu, na 6 km przed kreską odjazd został zlikwidowany.

Na podjeździe ruszyły faworytki, wśród których była Katarzyna Niewiadoma. Z grupki dziewięcioosobowej urwały się Anna van der Breggen (Boles Dolmans) i Elisa Longho Borghini (Trek - Segafredo). Kasia Niewiadoma próbowała je gonić, ale traciła już 30 sekund. Na metę pierwsza wjechała Włoszka Longho Borghini. Anna van der Breggen zajęła drugie miejsce, ale wywalczyła koszulkę liderki. Trecie miejsce zajęła Mikayla Harvey (Equipe Paule Ka), która straciła 31 sekund. Katarzyna Niewiadoma finiszowała na szóstej pozycji ze stratą 1:19 i w generalce spadła na drugie miejsce. Polka do van der Breggen traci 1:10, a trzecia Longho Borghini ma stratę 2:23.