ME: brązowy medal Katarzyny Niewiadomej!

• Data publikacji: 27.08.2020, 15:53

Annemiek van Vleuten została mistrzynią Europy w kolarstwie szosowym. Brązowy medal zdobyła Katarzyna Niewiadoma.

Trasa wyścigu o tytuł mistrzyni Europy była bardzo trudna. Panie ścigały się na 7 rundach z licznymi podjazdami. Łączny dystans wynosił prawie 110 kilometrów. Wszystko miało miejsce w okolicach Plouay.

Od samego początku miały miejsce liczne ataki. W pierwszej fazie wyścigu w ucieczce jechała Małgorzata Jasińska. Później w czołowej grupie znalazła się Marta Lach. Jej odjazd został dogoniona przez grupę pościgową, w której jechały faworytki wyścigu, w tym Katarzyna Niewiadoma. Mocne tempo przez całą rywalizację narzucały Holenderki. I to jedna z nich na ponad 30 kilometrów przed metą zainicjowała, jak się okazało później bardzo ważny atak. Była to Annemiek van Vleuten. Za mistrzynią świata pojechały tylko Włoszka Elisa Longo Borghini oraz Katarzyna Niewiadoma. Polka w tym sezonie głównie z powodu pecha nie osiągnęła dobrych rezultatów, ale dzisiaj było widać, że jest bardzo mocna i zmotywowana do walki o tytuł mistrzyni Starego Kontynentu.

Później do czołowej trójki dojechała jeszcze Chantal Blaak i Holenderki miały przewagę liczebną. Na ostatniej rundzie w wyniku ataków na czele jechały Longo Borghini i van Vleuten. Niewiadoma, a później także Blaak zdołały wrócić do czołówki. Następnie na atak zdecydowała się Elisa Longo Borghini. Włoszka ponownie odskoczyła razem z mistrzynią świata. Katarzyna Niewiadoma jechała samotnie na trzecim miejscu, broniąc się przed Chantal Blaak.

Kwestię zwycięstwa na finiszu między sobą rozegrały Longo Borghini i van Vleuten. Lepsza okazała się Holenderka, która została mistrzynią Europy. Katarzyna Niewiadoma do końca walczyła o to, aby nie dać się dogonić Chantal Blaak. Reprezentantce Polski udała się ta sztuka i wywalczyła brązowy medal, tracąc do zwyciężczyni 5 sekund. Marta Lach zajęła 13. miejsce. Monika Brzeźna była 32., a Małgorzata Jasińska 42.

Wcześniej odbył się wyścig kolarzy do lat 23. Decydujący okazał się atak trójki zawodników. Wygrał Norweg Jonas Iversby Hvideberg przed Duńczykiem Anthonem Charmigiem i Czechem Votjechem Repą. Najlepszy z Polaków, Szymon Krawczyk był 20. Jakub Murias zajął 37. miejsce, Piotr Pękala był 38., Filip Maciejuk 52., Damian Papierski 66., a Adam Kuś 91.