ME w kolarstwie: Nizzolo zwycięzcą, Paterski siódmy

• Data publikacji: 26.08.2020, 16:15

Giacomo Nizzolo został zwycięzcą wyścigu o tytuł kolarskiego mistrza Europy. Najlepszy z Polaków, Maciej Paterski zajął 7. miejsce.

Wyścig elity mężczyzn dookoła Plouay był bardzo wymagający. Do pokonania było aż 12 rund z kilkoma podjazdami, w sumie 177 kilometrów.

Bardzo aktywny był Paweł Bernas. Reprezentant Polski znalazł się w pierwszej ucieczce, razem z Cypryjczykiem Andreasem Militiadisem, Serbem Dusanem Rajowiciem i Rumunem Emilem Dimą. Ostatecznie z czołówki został tylko Bernas, który został dogoniony na ponad 40 kilometrów przed metą. Później utworzyła się kolejna grupa, w której także znalazł się Paweł Bernas. Towarzyszami Polakami byli Hiszpan Diego Rubio, Portugalczyk Ruben Guerrero, Holender David van der Poel oraz Belg Jasper Stuyven, który dołączył później. To właśnie reprezentant Belgii zdecydował się na samotny atak, ale został dogoniony.

Kolejną próbę podjęli Norweg Markus Hoelgaard i Szwajcar Johan Jacobs. Samotnie ruszył Hoelgaard, który został doścignięty w samej końcówce wyścigu. Ostatecznie doszło do finiszu z grupy, który był bardzo wyrównany. Mistrzem Europy został Giacomo Nizzolo. Włoch minimalnie wyprzedził Francuza Arnauda Demare'a i Niemca Pascala Ackermanna. Na dobrym 7. miejscu finiszował Maciej Paterski. Patryk Stosz zajął 19. miejsce, Szymon Rekita był 44. Przemysław Kasperkiewicz i Piotr Brożyna niestety uczestniczyli w kraksie.

Wcześniej o tytuł mistrzyni Europy rywalizowały zawodniczki do lat 23, które miały do pokonania 6 rund, czyli ponad 80 kilometrów.

O zwycięstwie zadecydował finisz z grupy. Najlepsza była Włoszka Elisa Balsamo przed Holenderką Lonneke Uneken i Dunką Emmą Cecillie Norsgaard. Najlepsza z Polek, Marta Jaskulska zajęła 13. miejsce. Wcześniej zdobyła ona brązowy medal w jeździe indywidualnej na czas. Kaja Rysz zajęła 26. miejsce, Anna Sagan była 34., Aurela Nerlo 43., Dominika Włodarczyk 58., a Karolina Kumięga nie ukończyła wyścigu.