Diamentowa Liga - rekordowa inauguracja

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 15.08.2020, 08:24

Rekord świata na 5000 m uświetnił pierwsze w tym roku organizowane na jednym stadionie zawody Diamentowej Ligi. Z Monako z rekordem Polski wyjedzie za to Sofia Ennaoui.

W związku z pandemią COVID-19, tegoroczny cykl Diamentowej Ligi uległ poważnym zmianom. Wiele mityngów zostało odwołanych, a pierwsze dwa zostały rozegrane na zasadzie zawodów korespondencyjnych. Zmianie uległ też format zmagań - w tym sezonie lekkoatleci nie zbierają punktów do klasyfikacji Diamond Race. Pierwszym mityngiem przypominającym czasy sprzed pandemii były wczorajsze zmagania na stadionie Louisa II w Monako. W rywalizacji ze światową czołówką oglądaliśmy 3 biało-czerwonych.

Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się Sofia Ennaoui, która w biegu na 1000 metrów pobiła 39-letni rekord Polski Jolanty Januchty. W szybkim biegu, w którym zwyciężczyni, Kenijka Faith Kipyegon, ustanowiła rekord Afryki, Polka zajęła szóste miejsce z wynikiem 2:32.30.

Najlepsze w karierze otwarcie sezonu na 1500 m zanotował Marcin Lewandowski. Polak zajął wprawdzie siódmą pozycję, ale wynik 3:33.99 napawa optymizmem. Na uwagę zasługuje rekord Europy drugiego na mecie Jakoba Ingebrigtsena (3:28.68).

Tuż za podium w rywalizacji na 400 m uplasowała się Justyna Święty-Ersetic. Czas mistrzyni Europy to 52.11 s.

Wydarzeniem dnia był nowy rekord świata na 5000 m. Kenenisie Bekelemu odebrał go Ugandyjczyk Joshua Cheptegei, który wczoraj pokonał ten dystans w czasie 12:35.36.

Kolejny mityng z cyklu Diamentowej Ligi ma odbyć się 23 sierpnia w Sztokholmie.