Tour de l'Ain: Roglić postawił kropkę nad i
wikimedia commons/Løken

• Data publikacji: 09.08.2020, 15:33

Primoż Roglić wygrał na Grand Colombier ostatni etap Tour de l'Ain. Słoweniec z Team Jumbo - Visma przypieczętował zwycięstwo w wyścigu.

Niedzielne ściganie w Tour de l'Ain zapowiadało się pasjonująco. Na blisko 145-kilometrowej trasie znalazły się trzy premie górskie. Najpierw do pokonania były premie pierwszej kategorii Montee de la Selle de Fromentelle i Col de la Biche. Etap i cały wyścig zakończyły się na słynnym Grand Colombier.

W ucieczkę dnia zabrali się: Will Barta, Joey Rosskopf, Georg Zimmermann (wszyscy CCC Team), Julien Bernard (Trek - Segafredo), Sam Oomen (Team Sunweb), Andrea Bagioli, Mauri Vansevenant (obaj Deceuninck - Quick Step), Romain Seigle, Leo Vincent (obaj Groupama - FDJ), Carl Frederik Hagen (Lotto Soudal) i Mads Wurtz Schmidt (Israel Start - Up Nation). Ostatecznie w czołówce pozostali tylko Bernard i Bagioli.

Francusko - włoski duet został doścignięty na początku podjazdu na Grand Colombier. Tam mocne tempo narzucili kolarze Team Ineos. Podczas mocnych zmian Jonathana Castroviejo i Chrisa Froome'a problemy miał lider brytyjskiej grupy, Egan Bernal. Jednak wrócił do grupy faworytów, gdzie przewagę mieli kolarze Team Jumbo - Visma: Tom Dumoulin, George Bennett, Steven Kruijswijk i lider wyścigu Primoż Roglić.

W samej końcówce na atak zdecydował się Egan Bernal, który w generalce tracił 10 sekund do Roglicia. Słoweniec poprawił i wygrał jeszcze etap z przewagą 4 sekund. Mistrz Słowenii przypieczętował swój triumf w całym wyścigu oraz dominację Team Jumbo - Visma na Tour de l'Ain. W klasyfikacji generalnej Roglić wyprzedził Kolumbijczyków - Egana Bernala i Nairo Quintanę. Łukasz Owsian zajął dzisiaj 48. miejsce ze stratą 16:28. W klasyfikacji generalnej kolarz Team Arkea Samsic ukończył wyścig na 52. pozycji ze stratą ponad 34 minut. Michał Paluta nie wystartował do ostatniego etapu.

Pasjonat sportu, a przede wszystkim igrzysk olimpijskich. Na portalu zajmuję się każdą odmianą kolarstwa, a także narciarstwem dowolnym, snowboardem, piłką ręczną i hokejem na lodzie.