Biathlon - PŚ: świetny bieg Hojnisz-Staręgi, Wierer z Kryształową Kulą

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 14.03.2020, 16:25

Ostatni bieg w sezonie Pucharu Świata (bieg pościgowy) wygrała Julia Simon z Francji. Monika Hojnisz-Staręga zajęła piąte miejsce. Kryształową Kulą wywalczyła Włoszka Dorothea Wierer.

Na starcie biegu pościgowego mieliśmy dwie Polki. Monika Hojnisz-Staręga wyruszyła na trasę jako szósta ze stratą 47 sekund. Kinga Zbylut wystartowała z 29. numerem i 1:37 straty do Denise Herrmann. Niemka z kolei miała na starcie 20 sekund przewagi nad swoją rodaczką Franziską Preuss i 32 nad Norweżką Tiril Eckhoff.

Monika Hojnisz-Starega wolniej zaczęła w biegu, ale nadrabiała na strzelaniu. Miała tylko jedno pudło na pierwszym strzelaniu i po dwóch kolejnych bezbłędnych awansowała na trzecie miejsce. Polka przegrywała tylko z Tiril Eckhoff i Francuzką Julią Simon. Wiatr na strzelnicy eliminował faworytki do podium. Na każdym strzelaniu liderka pudłowała i leciała w dół klasyfikacji. Taki los spotkał kolejno Denise Herrmann, Franziskę Preuss i Marketę Dawidową.

Na ostatnim strzelaniu Eckhoff spudłowała trzykrotnie i wypadła nie tylko z walki o podium, ale też przegrała tym samym z Dorotheą Wierer walkę o Kryształową Kulę. Znakomicie spisała się Julia Simon, która była bezbłędna i z dużą przewagą wybiegła na ostatnią rundę. Monika Hojnisz - Staręga zaliczyła jedno pudło podobnie jak Włoszka Lisa Vittozzi. Włoszka wybiegła na drugiej pozycji, a Polka na czwartej, gdyż wyprzedziła ją Szwajcarka Selena Gasparin. Julia Simon pewnie utrzymała przewagę i odniosła zwycięstwo. Selena Gasparin wyprzedziła na ostatniej rundzie Lisę Vittozzi i zajęła drugie miejsce. Monika Hojnisz-Staręga spadła na piąte miejsce, bo wyprzedziła ją Kaisa Makarainen, która kończy zawodową karierę. Kinga Zbylut zaliczyła cztery pudła i zajęła 43. miejsce.

W klasyfikacji generalnej triumfowała Dorothea Wierer tuż przed Tiril Eckhoff. Trzecia była Niemka Denise Herrmann, a Monika Hojnisz-Staręga zakończyła sezon na 12. miejscu.