Biathlon - PŚ: Hermann zgarnia wygraną i Kryształową Kulę

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 13.03.2020, 17:24

Denise Hermann wygrała ostatni  sprint biathlonowego Pucharu Świata w sezonie 2019/2020, który odbył się w Kontiolahti. Reprezentantka Niemiec startowała z numerem 2. Na mecie pokonała rodaczkę Franziskę Preuss i Tiril Eckhoff, które miały po jednym pudle. Monika Hojnisz-Staręga zajęła 6. miejsce.

Ostatni sprint kobiet w tym sezonie miał zostać rozegrany w Kontiolahti w piątek. Z powodu epidemii koronawirusa odwołano planowane na przyszły tydzień zawody w Oslo, a niektórzy - jak choćby reprezentacja USA - całkowicie zrezygnowała z przyjazdu nawet do Finlandii. Na liście startujących znajdowała się trójka Polek: Kamila Żuk (numer 17), Monika Hojnisz-Staręga (numer 20) oraz Kinga Zbylut (numer 45). Na starcie znajdowało się 97 zawodniczek. Ostatni start w tej specjalności w sezonie miał też rozstrzygnąć sytuację w klasyfikacji generalnej sprintu. Na jej czele znajdowała się Dorothea Wierer - 283 punkty przed Denise Hermann - 254 i Marte Olsbu Roeiseland - 248. Włoszka była więc zdecydowaną faworytką do tego, by obronić statut liderki.

Jako pierwsza z naszych zawodniczek na trasę wybiegła Kamila Żuk, ale umówmy się - na pewno Polka będzie chciała o tym starcie szybko zapomnieć. Słabszy bieg, a także w sumie pięć pudeł (4+1) dały jej bardzo niską 70. pozycję. Monika Hojnisz-Staręga też dziś niestety miała problem z szybkim biegiem. Nasza najlepsza zawodniczka kapitalnie strzelała - dwukrotnie na 0, ale nawet po drugim strzelaniu traciła trochę sekund do pudłujących, ale będących przed nią zawodniczek - Denise Hermann, Franziski Preuss, Tiril Eckhoff i Lisy Vitozzi. Ostatecznie  skończyło się na 6. miejscu. Nieźle spisała się też Kinga Zbylut, która tak jak jej koleżanka z reprezentacji zaczęła od czystego strzelania, ale podczas drugiej wizyty na strzelnicy miała jedno pudło. Zbylut w tym sezonie za często nie punktowała, ale w piątek to się udało - Polka zajęła 29. miejsce.

Na czele piątkowego biegu uplasowały się dwie Niemki - Denise Hermann i Franziska Preuss. Obie zaliczyły po jednym pudle, a różnica między nimi wyniosła 20,1 sekundy. Na trzeciej lokacie z 2 karnymi rundami uplasowała się Tiril Eckhoff. Małą Kryształową Kulę za sprinty zdobyła zwyciężczyni dzisiejszego biegu, która o 9 punktów pokonała Dorotheę Wierer i o 31 Tiril Eckhoff. Jutro w Kontiolahti planowane są biegi pościgowe, pojutrze pojedyncza sztafeta mieszana i sztafeta mieszana.