Greg van Avermaet zwycięzcą Tour de Yorkshire

• Data publikacji: 06.05.2018, 18:35

Francuz Stephane Rossetto po pięknym, samotnym rajdzie wygrał ostatni, czwarty etap wyścigu dookoła Yorkshire. Drugie miejsce zajął Greg van Avermaet. Mistrz olimpijski został triumfatorem całego wyścigu.

Trasa ostatniego, najtrudniejszego etapu z Halifax do Leeds liczyła 189,5 kilometra. Zapowiadała się zacięta walka o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Liderem przed dzisiejszym odcinkiem, na którym było aż 6 premii górskich, był Duńczyk Magnus Cort Nielsen (Astana).

Od peletonu odskoczyli Stephane Rossetto (Francja, Cofidis) i Maximilian Stedman (Wielka Brytania, Canyon Eisberg). Na czwartym podjeźdie dnia Cote de Park Rash 22-letni Brytyjczyk nie utrzymał tempa kolarza Cofidisu i Rossetto samotnie jechał w kierunku mety. Przewaga francuskiego kolarza była na tyle duża, że udało mu się ją w miarę bezpiecznie dowieźć do mety. Stephane Rossetto we wspaniałym stylu walczył z kolejnymi trudnościami etapu i osiągnął swój największy sukces.

Na podjeździe na Cote de Greenhow Hill z peletonu odpadł Magnus Cort Nielsen. Duńczyk stracił szansę na zwycięstwo w wyścigu. 34 sekundy po Stephanie Rossetto na mecie w Leeds zameldowała się grupa zawodników z czołówki klasyfikacji generalnej, którzy rywalizowali o triumf w całej imprezie. Drugą pozycją zajął Greg van Avermaet (Belgia, BMC). Mistrz olimpijski z Rio został tym samym zwycięzcą Tour de Yorkshire. Trzeci finiszował Ian Bibby (Wielka Brytania, JLT Condor).

W klasyfikacji łącznej van Avermaet pokonał o 9 sekund Eduarda Pradesa (Hiszpania, Euskadi Murias) i o 14 sekund Serge'a Pauwelsa (Belgia, Dimension Data). Karol Domagalski (ONE Pro Cycling) zajął dzisiaj 20. miejsce ze stratą minuty i 10 sekund. W klasyfikacji generalnej Polak został sklasyfikowany na 15. miejscu ze stratą minuty i 21 sekund. To bardzo dobry wynik polskiego kolarza.