Skoki narciarskie - PŚ: Stoch wygrywa w Lillehammer!

• Data publikacji: 10.03.2020, 18:40

Kamil Stoch wygrał w Lillehammer konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich. Dla zawodnika z Zębu, była to 36. wiktoria w dotychczasowej karierze.

Kamil Stoch odniósł trzecie w tym sezonie, a 36. w całej karierze zwycięstwo w zawodach PŚ w skokach narciarskich. Polak wygrał we wtorkowe popołudnie na Lysgaardsbakken w Lillehammer, wyprzedzając na podium dwóch reprezentantów Słowenii - Zige Jelara i Timiego Zajca. Został też nowym liderem cyklu Raw Air, gdzie wyprzedza Stephana Leyhe tylko o - 0,7 pkt. Po pierwszej serii Stoch (131,5 metra) był trzeci, ze stratą - 8,3 pkt. do Zajca i 6,4 pkt. do Dawida Kubackiego (134,5 metra). Piotr Żyła (129 metrów) był tuż za czołową dziesiątką, na 11. pozycji, zaś Maciej Kot (122 metry) zajmował 25. miejsce. Daleko w klasyfikacji byli liderzy "generalki" Stefan Kraft oraz Karl Geiger. Austriak plasował się na 24. miejscu, a Niemiec dwie pozycje wyżej.

W finałowej serii sporo się pozmieniało. Na podium wskoczył Ziga Jelar (132 i 137 metró), zaś na ósmą pozycję spadł Kubacki, który uzyskał - 131,5 metra, ale miał bardzo dużo ujemnych punktów za korzystny wiatr. Świetnie spisał się za to Kamil, który po skoku na - 139,5 metra wygrał dzisiejszy konkurs, z przewagą 5,3 pkt. nad drugim zawodnikiem. Poprawili się nieco Kraft i Geiger, awansując odpowiednio na 17. oraz 19. miejsce. Natomiast dużo gorzej spisał się Żyła, który zanotował spadek aż o piętnaście pozycji, a Kot tylko o trzy.

Warto też wspomnieć, że do drugiej serii nie awansowali m.in. Markus Eisenbichler, Daniel Huber, Domen Prevc, czy też Johann Andre Forfang.