Gimnastyka artystyczna - GP: Białorusinki triumfują, Komarewicz znów na podium

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 09.03.2020, 12:35

Białorusinka Alina Garnasko zwyciężyła w wieloboju indywidualnym w seniorskich zawodach Grand Prix w Brnie. W równolegle rozgrywanych zmaganiach juniorek po raz kolejny bardzo dobrze wypadła Emilia Komarewicz – Polka stanęła na podium w finale z piłką.

W związku z zagrożeniem koronawirusem wiele gimnastyczek zrezygnowało z przyjazdu do Brna na zawody Grand Prix. Na liście startowej w seniorskiej rywalizacji zabrakło Rosjanek, co sprawiło, że zmagania stały się ciekawsze i bardziej wyrównane. W wieloboju wzięło udział 19 zawodniczek, w tym jedna reprezentantka Polski – Laura Osada.

Najrówniejszą formę zaprezentowała Białorusinka Alina Garnasko, która triumfowała w wieloboju z notą 89.950. O drugie miejsce do końca walczyły Ukrainka Chrystyna Pogranyczna i Bułgarka Borjana Kalejn. Ostatecznie wynik o 0.1 pkt. lepszy uzyskała gimnastyczka z Ukrainy. Jej strata punktowa do Garnasko wyniosła ponad 2 punkty. Poza podium Amerykanka Evita Griskenas i kolejne dwie zawodniczki ukraińskie: Jewa Mieleszczuk oraz Włada Nikolczenko.

Laura Osada ukończyła rywalizację z notą 65.750, co pozwoliło zająć 14. miejsce. Polka najlepiej zaprezentowała się w układzie z maczugami, ocenionym na 18.800 pkt. Był to 9. wynik dnia, niewiele zabrakło do awansu do finału z tym przyborem. Za pozostałe występy noty były niższe: 17.450 (obręcz), 15.800 (piłka) i 13.700 (wstążka).

W finałach z poszczególnymi przyborami, po nie do końca udanym występie w wieloboju, zrehabilitowała się Włada Nikolczenko. Ukrainka wygrała rywalizację z piłką i wstążką oraz stanęła na najniższym stopniu podium w ćwiczeniu z obręczą. Triumfatorka wieloboju – Alina Garnasko – dorobek medalowy powiększyła o złoto (obręcz) i brąz (wstążka). W zmaganiach z maczugami najlepsza okazała się Borjana Kalejn, Bułgarka zdobyła także srebro ze wstążką. Dwa medale wywalczyła Jewa Mieleszczuk, a słabiej spisała się Pogranyczna, która na podium stanęła tylko raz. Po krążki w Brnie sięgnęły również Evita Griskenas i Łotyszka Jelizaveta Polstjana.

Kolejny bardzo dobry start w sezonie w rywalizacji juniorskiej ma za sobą Emilia Komarewicz. W nieoficjalnej klasyfikacji wielobojowej Polka zajęła miejsce tuż za podium, z notą łączną 69.850. Najlepszy rezultat w stawce 42 gimnastyczek uzyskała Białorusinka Dina Agisiewa (78.800), a lepszymi wynikami od Polki legitymowały się jeszcze Rosjanka Lidia Czernyszewa (75.550) i Ukrainka Sniżana Oszczypko (73.450). Druga z polskich juniorek – Julia Wierzba – była 8. (64.300). W Brnie przyznawano medale za rywalizację drużynową, w której Polki – Komarewicz i Wierzba – z notą 134.150 zajęły 4. lokatę w gronie 17. zespołów narodowych. Zwyciężyły Białorusinki (151.650) przed drugą reprezentacją Ukrainy i drugą reprezentacją USA (137.450). Rosjanki nie były klasyfikowane, bo do Brna przyjechała tylko jedna zawodniczka z tego kraju.

Emilia Komarewicz awansowała do wszystkich czterech finałów z poszczególnymi przyborami (kwalifikację uzyskiwało 6 najlepszych juniorek z każdym przyborem). W finałowych występach Polka stanęła na najniższym stopniu podium w rywalizacji z piłką. Komarewicz za swój układ otrzymała notę 17.850, lepiej oceniono jedynie występy Białorusinki Agisiewej (20.400) i Rosjanki Czernyszewej (18.900). Agisiewa w Brnie była najlepsza także w układach ze skakanką i wstążką. Rywalizację z maczugami wygrała inna zawodniczka z Białorusi Jelizawieta Zorkina. Emilia Komarewicz w finale z maczugami zajęła 4. miejsce, a w rywalizacji ze skakanką i wstążką była 6.