140 dni do Tokio: 11-letnia Syryjka pojedzie na igrzyska

• Data publikacji: 06.03.2020, 22:20

Hend Zaza to 11-letnia syryjska tenisistka stołowa, która wywalczyła awans na igrzyska w Tokio podczas turnieju kwalifikacyjnego. Na ten moment będzie ona najmłodszą uczestniczką zawodów olimpijskich w Japonii.

Hend Zaza 1 stycznia skończyła 11 lat. Zaledwie dwa miesiące później wywalczyła sobie kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Tokio. Podczas turnieju kwalifikacyjnego w Ammanie w decydującym pojedynku pokonała o 31 lat starszą reprezentantkę Libanu Marianę Sahakian 4:3.

Syryjka jest klasyfikowana na 155. pozycji w rankingu ITTF i wywalczyła drugą dla Syrii kwalifikację na igrzyska. Wcześniej start w Japonii zapewnił sobie w jeździectwie Achmad Saber Hamcho. Hend Zaza jest na razie najmłodsza spośród wszystkich, którzy zakwalifikowali się na igrzyska w Tokio. O kilka miesięcy jest młodsza od brytyjskiej skateboardzistki Sky Brown, która dwa tygodnie przed imprezą czterolecia skończy 12 lat.

Najmłodszym udokumentowanym medalistą olimpijskim był grecki gimnastyk Dimitrios Loundras, który zdobył brąz w drużynowym konkursie na poręczach podczas pierwszych nowożytnych igrzysk w Atenach w 1896 roku. Miał wtedy 10 lat i 218 dni. Turniej singlistek tenisa stołowego rozpocznie się od rund wstępnych 25 lipca, a finał odbędzie się 30 lipca.