Biegi narciarskie - MŚJ: Andersen najlepszy na 30 km juniorów

• Dodał: Remigiusz Nowak
  • Data publikacji: 04.03.2020, 13:54

30 kilometrów łyżwą to najdłuższy dystans, jaki został przewidziany dla juniorów na tegorocznych Mistrzostwach Świata Juniorów, na starcie stanął tylko jeden Polak, Dawid Damian. Największe emocje kibice przeżyli po 20 kilometrze, kiedy z czołówki zaatakował Niemiec Friedrich.

Scenariusze takich biegów na takich dystansach są zwykle do bólu przewidywalne: czołówka biegnie swoim tempem, słabsi zawodnicy po kolei odpadają od głównej grupy, a końcowy atak przypada zwykle na końcowe kilometry. Nie inaczej było i teraz, szpica szybko ograniczyła się do kilkunastu sportowców, by w połowie dystansu liczyć sobie ośmiu biegaczy.

Sytuacja zaczęła być ciekawa po nieco ponad 20 kilometrach, kiedy swoich sił w samotnej ucieczce postanowił spróbować Niemiec Friedrich. W szczytowym okresie swoich "harców" uzyskał kilkanaście sekund przewagi nad resztą, w pewnym momencie w pościg za nim ruszył Norweg Andersen. Jego próba okazała się bardzo owocna, bo dosyć szybko dopadł uciekiniera, jednocześnie uzyskując spory dystans nad grupą, biegnącą za nimi.

Dwójka liderów przez pewien czas zmierzała razem do mety, jeszcze 700 metrów przed końcową linią wydawało się, że czeka nas sprinterska końcówka. Do tego jednak nie doszło, do pewny swoich sił Norweg urwał się zmęczonemu Niemcowi i mając o 9 sekund lepszy czas po 30 kilometrach zgarnął dla siebie złoto. Friedrich utrzymał drugą pozycję, na najniższym stopniu podium stanął Norweg Moerk. Jedyny Polak Dawid Damian dobiegł na 47. pozycji.