Biegi narciarskie – MŚJ: hat-trick Izy Marcisz!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 04.03.2020, 11:07

Fantastyczna forma Izabeli Marcisz – Polka wicemistrzynią świata w biegu na 15 km łyżwą ze startu wspólnego! To trzeci medal Marcisz w Oberwisenthal. Na podium także Helene Marie Fossesholm i Siri Wigger. W „30-stce” zmagania ukończyła Monika Skinder.

Norweżka Helene Marie Fossesholm zdeklasowała rywalki w wyścigu masowym na 15 km techniką dowolną. Faworytka rywalizacji już po przebiegnięciu niespełna 2 km miała nad resztą stawki kilkanaście sekund przewagi, a po 1/3 dystansu wyprzedzała inne biegaczki o 40 sekund. Na metę wpadła w czasie 35:55.6, ostatnie metry pokonując z norweską flagą w ręku.

Za plecami Norweżki toczyła się zacięta walka o dwa pozostałe miejsca na podium. Przez długi czas w grupie pościgowej utrzymywało się 19 zawodniczek. Na 2 km przed metą na atak zdecydowały się Łotyszka Patricija Eiduka, Izabela Marcisz i Szwajcarka Siri Wigger. Te trzy zawodniczki uciekły rywalkom i było jasne, że między sobą rozstrzygną walkę o medale. Na ostatnim podbiegu przez stadionem przyspieszyła Marcisz, dzięki czemu wywalczyła srebrny krążek, finiszując ze startą minuty i 9 sekund do Fossesholm. Dla Izy Marcisz to trzeci medal w Oberwisenthal – po wicemistrzostwie świata w sprincie i brązie w biegu indywidualnym na 5 km klasykiem. Nigdy w historii nie zdarzyło się, by w młodzieżowej imprezie polska biegaczka trzykrotnie stawała na podium, dlatego osiągnięcie Izy Marcisz robi wielkie wrażenie.

Brązowy medal po sprinterskim finiszu wyrwała Siri Wigger. 16-letnia Szwajcarka – trzy lata młodsza od Marcisz i Łotyszki Eiduki – to rewelacja tegorocznego sezonu. Wigger zdobyła w tym roku trzy medale młodzieżowych igrzysk olimpijskich w Lozannie, a w mistrzostwach świata juniorów ma już dwa brązowe krążki. Patricija Eiduka musiała uznać wyższość młodszej i lepszej sprintersko rywalki. Łotyszka uplasowała się tuż za podium, a kolejne lokaty dla Amerykanki Sophie Laukli i mistrzyni świata w sprincie – Szwedki Louise Lindstroem.

Miejsce w czołowej „30-stce” w rywalizacji ze startu wspólnego wywalczyła Monika Skinder. Polka, startująca z nr 28. początkowo przebiła się do drugiej dziesiątki, jednak z czasem spadła w klasyfikacji na pozycję pod koniec „30”. Ostatecznie po dobrym finiszu Skinder zajęła 23. miejsce, ze stratą blisko 3 minut do Fossesholm.

Bardzo słabo spisała się Magdalena Kobielusz. Zawodniczka kadry młodzieżowej przez niemal 10 km utrzymywała pozycję w TOP 30, jednak na ostatniej pętli wyraźnie osłabła i została sklasyfikowana na 42. pozycji w  gronie 81. zawodniczek. Strata Kobielusz do Fossesholm wyniosła ponad 4 minuty. Na tym tle nieźle wypadła 18-letnia Karolina Kukuczka, która zadebiutowała w mistrzostwach świata juniorów. Najmłodsza z Polek była 45., na finiszu notując czas o 9 sekund słabszy od Magdy Kobielusz.

Bieg na 15 km to ostatnia indywidualna konkurencja mistrzostw świata juniorek. W piątek w Oberwisenthal sztafety 4.3.3 km.