Gimnastyka artystyczna - GP: dominacja Ariny Awieriny, polska juniorka na podium

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 02.03.2020, 16:45

Rosjanka Arina Awierina wywalczyła komplet złotych medali w zawodach z serii Grand Prix w Tartu. W towarzyszących rywalizacji zmaganiach juniorskich dwukrotnie na podium stanęła Emilia Komarewicz.

Drugie w sezonie zawody z cyklu Grand Prix odbyły się w estońskim Tartu. W wieloboju indywidualnym wzięło udział 26 gimnastyczek, w tym jedna reprezentantka Polski – Alicja Dobrołęcka. Na starcie zabrakło Diny Awieriny, ale najlepszą na świecie Rosjankę godnie zastąpiła siostra bliźniaczka. Arina Awierina wygrała w Tartu wszystko – wielobój i cztery finały z poszczególnymi przyborami. W rywalizacji wielobojowej triumfowała z łączną notą 97.350, wyprzedzając trzy inne zawodniczki z Rosji: Lalę Kramarenko, Jekatierinę Sielezniewą i Darię Trubnikową. Piąta lokata przypadła Amerykance Laurze Zeng, a kolejne miejsca Marii Pobieduszkinej z Rosji, Ukraince Krystynie Pogranycznej i Bułgarce Tatianie Wołożaninie.

Alicja Dobrołęcka uplasowała się w końcówce stawki z notą 62.100. Polka została sklasyfikowana na 24. miejscu. Najlepiej wypadła w układzie z obręczą, za który otrzymała ocenę 16.750 (19. wynik). Pozostałe występy były mniej udane: ćwiczenie z piłką oceniono na 14.950 (25. miejsce), maczugi na 16.800 (24.), wstążkę na 13.600 (23.).

Finały z poszczególnymi przyborami przebiegały pod dyktando Ariny Awieriny. Oprócz Rosjanki na podium w Tartu stanęły także: Katsiaryna Gałkina (Białoruś), Tatiana Wołożyna (Bułgaria), Jekatierina Sielezniewa (Rosja), Krystyna Pogranyczna (Ukraina), Lala Kramarenko (Rosja) i Włada Nikolczenko (Ukraina).

W wieloboju drużynowym niespodziewany triumf odniosła zbiorówka z Uzbekistanu, która pokonała rezerwową drużynę z Rosji. Rosjanki „odkuły” się w finałach z poszczególnymi przyborami, które zakończyły z dwoma złotymi medalami. Na podium zawodów Grand Prix stanęły także Turczynki i Kanadyjki. W rywalizacji wzięło udział 8 drużyn narodowych.

Równolegle ze zmaganiami seniorskimi w ramach cyklu Grand Prix w Tartu toczyła się rywalizacja juniorska w poszczególnych rocznikach. Na planszy zobaczyliśmy cztery reprezentantki Polski: Emilia Komarewicz i Emilia Heichel wystąpiły w zawodach dla gimnastyczek z rocznika 2006, a Adrianna Budnik i Julia Wierzba rywalizowały w gronie zawodniczek rok starszych. Juniorki w wieloboju wykonywały trzy układy: z piłką, maczugami i wstążką, a dziesięć najlepszych zawodniczek (po jednej z danego kraju) kwalifikowało się do finału, w którym prezentowano układy ze skakanką.

W rywalizacji juniorek urodzonych w 2006 roku bardzo dobrze wypadła Emilia Komarewicz. Polka w wieloboju zajęła trzecie miejsce, ustępując nieznacznie Fince Aurorze Pohjanvirta i Ukraince Alinie Percewej. Nota łączna Komarewicz – 50.100 – była o niespełna dwa punkty słabsza od rezultatu gimnastyczki z Finlandii i o 0.2 pkt. od wyniku Ukrainki. Emilia Komarewicz otrzymała wysokie oceny za układ ze wstążką (16.250, 3. wynik w stawce 28. juniorek) i maczugami (17.500, 4. wynik), minimalnie słabiej oceniono występ z piłką (16.450, 6. wynik). Druga z Polek – Emilia Heichel – została sklasyfikowana na 12. pozycji z łączną notą 44.200. Najlepszy układ Heichel zaprezentowała z piłką: 16.350 i 7. miejsce.

W zmaganiach juniorek ur. w 2005 roku Adrianna Budnik zajęła 10. miejsce z łączną notą 42.250. Polka miała dobre występy ze wstążką (14.950, 7. wynik) i z maczugami (15.300, 10. wynik), słabiej wypadł układ z piłką. Druga z Polek w tej kategorii wiekowej – Julia Wierzba – z oceną 41.700 zajęła 13. lokatę w stawce 26. gimnastyczek. Zwyciężyła Ukrainka Melania Tur (52.900).

Emilia Komarewicz i Adrianna Budnik wystąpiły w finałach ze skakanką. Młodsza z Polek potwierdziła przynależność do czołówki, wywalczając srebrny medal. Układ Polki oceniono na 15.350, a wyższą notę otrzymała tylko Finka Pohjanvirta (15.650). Adrianna Budnik w swoim finale zajęła 5. lokatę z rezultatem 13.950.