Biegi narciarskie – MŚJ: amerykańsko-niemiecka batalia o złoto, Polacy poza "30"

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 02.03.2020, 14:00

Niesamowity pojedynek o tytuł mistrza świata juniorów stoczyli Amerykanin Gus Schumacher i Niemiec Fredrich Moch. Ostatecznie na dystansie 10 km klasykiem triumfował zawodnik z USA. Polacy poza „trzydziestką”.

Wielu emocji dostarczyła rywalizacja na dystansie 10 km stylem klasycznym zawodników do lat 20. Piękna walka o zwycięstwo trwała od pierwszych do ostatnich metrów, a w rolach głównych wystąpili: faworyt gospodarzy Fredrich Moch oraz Amerykanin Gus Schumacher. Od pierwszych pomiarów czasu najlepsze wyniki uzyskiwał biegacz z Niemiec, jednak ostatecznie na finiszu musiał uznać wyższość rywala z USA. Gus Schumacher – członek złotej sztafety amerykańskich juniorów sprzed roku – lepiej rozłożył tempo. Zaczął spokojniej i na finiszu zostało mu jeszcze nieco sił, by odrobić kilkusekundową stratę do Mocha. Finalnie to Schumacher triumfował z czasem 26:31.7, a niemiecki biegacz musiał zadowolić się srebrnym medalem (+4.5).

Brązowy krążek wywalczył Włoch Davide Graz, który do triumfatora stracił niespełna 7 sekund. Z 10-sekundową stratą do podium finiszował Dmitrij Żul z Rosji, a kolejne miejsca – z dużo wyraźniejszą stratą – przypadły dwóm reprezentantom Norwegii: Davidowi Thorvikowi i Martinowi Kirkebergowi Moerkowi. Pozycje w czołowej „dziesiątce” zajęli również dwaj kolejni biegacze z Niemiec – Jan Friedrich Doerks i Jakob Milz – oraz dwaj Amerykanie: Ben Ogden i Luke Jager.

Polscy biegacze na miejscach poza „trzydziestką”. Najlepiej z Biało-Czerwonych spisał się 18-letni Sebastian Bryja, który zajął 44. lokatę. Przyzwoicie poradził sobie także drugi junior młodszy z kadry młodzieżowej – Robert Bugara – który był 53. Trenujący pod okiem Lukasa Bauera Dawid Damian – dwa lata starszy od pozostałych reprezentantów Polski – zajął dziś 62. miejsce w stawce 99. zawodników. Piotr Sobiczewski był 68.