Biegi narciarskie – MŚJ: drugi medal Izabeli Marcisz!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 02.03.2020, 11:33

Drugi bieg juniorek w mistrzostwach świata w Oberwisenthal i drugi medal Izabeli Marcisz! Tym razem Polka stanęła na najniższym stopniu podium w rywalizacji na 5 km techniką klasyczną. Dobry występ ma za sobą także Monika Skinder.

Helene Marie Fossesholm z Norwegii – obecnie zdecydowanie najlepsza na dystansach juniorka świata – potwierdziła dominację i w rywalizacji na 5 km techniką klasyczną nie dała rywalkom szans na nawiązanie wyrównanej walki. Fossesholm w świetnym stylu zdobyła swój pierwszy indywidualny złoty medal juniorskiego czempionatu, a na mecie zameldowała się z czasem 13:49.1.

Srebrny medal przed własną publicznością wywalczyła zawodniczka gospodarzy Lisa Lohmann. Niemka do najlepszej dziś Norweżki straciła 15 sekund. Dużo emocji przyniosła walka o brązowy krążek, którą stoczyły Izabela Marcisz i rewelacja dzisiejszego wyścigu – Włoszka Emilie Jeantet. Biegaczka z Italii popisała się świetnym finiszem i postawiła polskiej faworytce bardzo trudne warunki. Ostatecznie Marcisz wyprzedziła Włoszkę o trzy sekundy. Polka dobrze rozłożyła siły, zaczęła spokojnie i sukcesywnie przyspieszała, dzięki czemu skutecznie powalczyła o medal na ostatnich metrach. Strata Polki do Fossesholm wyniosła blisko pół minuty. Dla Izy Marcisz jest to drugi medal w Oberwisenthal, po srebrze wywalczonym dwa dni temu w sprincie łyżwą.

Tuż za pierwszą czwórką sklasyfikowano Chinkę Dinigeer Yilamujiang, co jest sporym zaskoczeniem. Widać, że biegaczki z Państwa Środka mocno pracują przed zbliżającymi się igrzyskami w Pekinie. Szóste miejsce zajęła młodzieżowa mistrzyni olimpijska z tego dystansu, Szwedka Maerta Rosenberg. Na miejscach w czołowej „dziesiątce” zmagania ukończyły także: mistrzyni świata w sprincie Louise Lindstroem ze Szwecji, Rosjanka Weronika Stiepanowa i Norweżka Elena Rise Johnsen.

Gdyby dziś rywalizowano na 4 km na podium moglibyśmy oglądać dwie reprezentantki Polski. Świetne w pierwszej części dystansu pobiegła Monika Skinder, która na punkcie pomiarowym po 1.8 km miała najlepszy czas, a na półmetku przegrywała tylko z Fossesholm. Po 4.3 km Skinder była 4., ze stratą dwóch sekund do Izy Marcisz i z przewagą ponad 10. sek. nad Włoszką Jeantet. Niestety, druga z naszych reprezentantek przeliczyła się z siłami i na ostatnich 700 m zupełnie stanęła. W konsekwencji z miejsca tuż za podium spadła na 12. lokatę. Na mecie miała 51 sekund straty do Fossesholm.

Słabo spisały się dwie pozostałe Biało-Czerwone. Karolina Kaleta zajęła 46. miejsce, a Magdalenę Kobielusz sklasyfikowano na 53. miejscu w stawce 87. zawodniczek.