Pięciobój nowoczesny - PŚ: Maroszi najlepszy, Polacy daleko

• Data publikacji: 29.02.2020, 20:13

Węgier Adam Maroszi zwyciężył w zawodach pięciobojowego Pucharu Świata rozegranych w Kairze. Sebastian Stasiak i Kamil Kasperczak zajęli odległe miejsca.

W pływaniu najlepszy okazał się Myles Pillage. Brytyjczyk jako jedyny z pięcioboistów zszedł na dystansie 200 metrów poniżej 2 minut, osiągając czas 1:58.40. Jednak potem startował bardzo źle, między innymi nie ukończył jazdy konnej, a w kombinacji miał jeden z ostatnich czasów i sklasyfikowany został ostatecznie na ostatnim miejscu. Niewiele lepiej poszło drugiemu na pływalni Węgrowi Bence Kardosowi, który przede wszystkim zawalił szermierkę, w której był ostatni. Jako jedyny z czołówki pływania poważną rolę odegrał w zawodach Koreańczyk Jun Woongtae, który stanął na drugim stopniu podium.

Nim jednak do tego doszło była szermierka, w której najlepiej zaprezentował się Adam Marosi. Węgier w 35 walkach zanotował aż 28 zwycięstw i drugiego Rosjanina Alexandra Lifanova wyprzedził o cztery pojedynki na plus. Taki sam bilans jak Rosjanin miał Litwin Justinas Kinderis. Olbrzymie przetasowania w stawce spowodowała jazda konna. Prócz wspomnianego Pillage nie ukończyli jej Francuz Brice Loubet, Egipcjanin Eslam Hamad, Chińczyk Han Jiahao oraz, niestety Kamil Kasperczak. Było też kilka przejazdów zupełnie czystych - zanotowali je Niemiec Fale Dogue-Marvin, Irlandczyk Arthur Lanigan O'Keeffe, Ukrainiec Pavlo Tymoshchenko oraz dwóch Egipcjan- Ahmed Elgendy i Mohanad Shaban.

Ten ostatni jako pierwszy ruszył na trasę kombinacji, ale bardzo szybko stracił pozycję lidera i ostatecznie zawody ukończył na 8. lokacie. O końcowy triumf do ostatnich metrów walczyli Marosi, Woongtae i O'Keefee, próbowali do nich dołączyć Dogue Marvin, Lifanov i Kinderis. Ostatecznie linię mety jako pierwszy przeciął Węgier przed Koreańczykiem i Irlandczykiem.

Polacy zaprezentowali się słabo. O wpadce Kasperczaka na parkurze już pisaliśmy, niestety w pozostałych konkurencjach zajmował też odlegle miejsca - na pływalni z czasem 2:12.70 był 30., w szermierce z 15 wygranymi 26. W kombinacji też nie błyszczał i w efekcie wyprzedził na mecie tylko dwóch rywali - Jiahao i Pillage. Sebastian Stasiak uniknął grubych wpadek, ale startował bez błysku. Wygrał tylko 11 szermierczych pojedynków (34. miejsce), 200 metrów w basenie pokonał w czasie 2:07.08 (11. rezultat dnia), na parkurze zapisał na koncie 275 punktów. W kombinacji zaprezentował się przyzwoicie, ale złożyło się to jedynie na 27. miejsce.