Biegi narciarskie – MŚJ: Izabela Marcisz ze srebrem w sprincie!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 29.02.2020, 16:00

Izabela Marcisz wywalczyła srebrny medal w sprincie techniką dowolną podczas mistrzostw świata juniorów w Oberwisenthal. Na 7. miejscu sklasyfikowano Monikę Skinder. Złote medale zdobyli Szwedka Louise Lindstroem i Norweg Ansgar Evensen.

Czworo z ośmiorga reprezentantów Polski przebrnęło przez kwalifikacje sprintu stylem dowolnym, inaugurujące Mistrzostwa Świata Juniorów w niemieckim Oberwiesenthal. Sztuka ta udała się trójce podopiecznych Aleksandra Wieretielnego i Justyny Kowalczyk. 9. lokatę w eliminacjach zajęła wicemistrzyni świata juniorek z ubiegłego sezonu Monika Skinder. Polka uzyskała czas o 3 i pół sekundy słabszy od Norweżki Helene Marie Fossesholm. Na 13. miejscu sklasyfikowano Izabelę Marcisz (+4.3), a 28. pozycję w stawce 88. juniorek zajęła Karolina Kaleta (+9.3). O ćwierćfinał otarła się trenująca w kadrze młodzieżowej Magdalena Kobielusz, która była 33. – do awansu zabrało 0.1 sek.

Awans do fazy pucharowej w gronie juniorów uzyskał także inny kadrowicz z „młodzieżówki” – Sebastian Bryja. Podopieczny Janusza Krężeloka był 30., ze stratą 7.6 sek. do najszybszego w kwalifikacjach Amerykanina Gusa Schumachera. Niespełna 0.3 sek. do miejsca w TOP 30 zabrakło Piotrowi Sobiczewskiemu, który uplasował się na 32. pozycji. Dalsze miejsca w stawce 97. biegaczy zajęli Dawid Damian (47. lokata) i Robert Bugara (64. lokata).

Monika Skinder i Izabela Marcisz wygrały swoje wyścigi ćwierćfinałowe. Polki pobiegły dobrze taktycznie – nie forsowały na siłę tempa, przyspieszyły na ostatnim podbiegu przed metą i zostawiły rywalki za plecami. W tej fazie zawodów z rywalizacją pożegnali się Karolina Kaleta i Sebastian Bryja – oboje zajęli 5. lokaty w swoich biegach i zostali sklasyfikowani na pozycjach 24-25.

W półfinale Polki biegły w jednym biegu. Od początku utrzymywały się na pozycjach w czołówce, tuż za prowadzącą Finką Jasmin Kaharą. Ostatecznie na finiszu najlepsza okazała się Izabela Marcisz, a Monika Skinder popełniła błąd i minimalnie przegrała z fińską juniorką. W konsekwencji odpadła z rywalizacji już w półfinale i zakończyła zmagania w sprincie na 7. pozycji. To wynik zdecydowanie poniżej oczekiwań.

Humory bardzo szybko poprawił nam jednak świetny występ w finale Izabeli Marcisz. Polka, która preferuje rywalizację na dystansach, zaprezentowała dziś wyborną formę. Decydujący bieg rozpoczęła spokojnie, jednak z czasem przebiła się na czoło stawki, tuż za prowadzącą Szwedkę Louise Lindstroem. I właśnie na drugiej pozycji minęła linię mety, zdobywając pierwszy w karierze krążek juniorskich mistrzostwa świata. Na najniższym stopniu podium stanęła trzykrotna medalistka młodzieżowych igrzysk olimpijskich w Lozannie, Szwajcarka Siri Wigger. W finale upadek zaliczyła Helene Marie Fossesholm – Norweżka, która z łatwością wygrała trzy biegi w poprzednich fazach i wydawała się murowaną kandydatką do medalu. Ostatecznie jednak była dopiero 5.

W finale juniorów pewnie zwyciężył faworyt rywalizacji – Norweg Ansgar Evensen. Aktualny mistrz Norwegii w sprincie nie dał szans rywalom i drugiego na mecie Szwajcara Valerio Gronda wyprzedził o ponad 2 sekundy. Na podium – ku uciesze miejscowych kibiców – znalazł się także reprezentant gospodarzy Maxim Cervinka.

Jutro w Oberwiesenthal o medale w sprincie powalczą młodzieżowcy. Juniorzy do rywalizacji wrócą w poniedziałek, kiedy to odbędą się biegi dystansowe stylem klasycznym – 5 km kobiet i 10 km mężczyzn.