Kolarski tydzień: Kwiatkowski 6. w czasówce w Algarve i trochę dalej w generalce

• Data publikacji: 24.02.2020, 11:20

Kolarski sezon zaczyna się na dobre. W poprzednim tygodniu rozegrano kolejne wyścigi. W Volta ao Algarve wystartował Michał Kwiatkowski, który zajął 6. miejsce na etapie jazdy indywidualnej na czas.

W 2014 i 2018 roku Michał Kwiatkowski wygrał wyścig w Algarve. W tegorocznej edycji razem z Geraintem Thomasem był liderem Team Ineos, ale wyścig nie był udany dla brytyjskiego zespołu. Pierwszy, sprinterski etap w Lagos zakończył się zwycięstwem Fabio Jakobsena. Holender z Deceuninck-Quick Step wyprzedził Włochów - Elię Vivianiego (Cofidis) oraz nowego kolarza CCC Team, Matteo Trentina. Drugi odcinek zakończony na Alto da Foia określany był mianem królewskiego. Po pięknym ataku wygrał Remco Evenepoel. Utalentowany kolarz Deceuninck-Quick Step został nowym liderem. Michał Kwiatkowski w końcówce nie wytrzymał tempa czołówki i zajął 14. miejsce ze stratą 27 sekund.

Kolejny sprinterski pojedynek miał miejsce w Tavirze. Triumfował Holender Cees Bol z Team Sunweb. Kolejnego dnia na zakończenie rywalizacji był podjazd w Malhao. Najlepszy był Kolumbijczyk Miguel Angel Lopez z Astana Pro Team. Remco Evenepoel stracił tylko 4 sekundy i utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej. 20-letni Belg przypieczętował zwycięstwo na czasówce dookoła Lagoi, gdzie o 10 sekund wygrał z mistrzem świata, Rohanem Dennisem. Michał Kwiatkowski uzyskał 6. czas ze stratą 38 sekund. W klasyfikacji generalnej Evenepoel triumfował o 38 sekund nad Maximilianem Schachmannem i o 39 sekund nad Miguelem Angelem Lopezem. Kwiatkowski był 14. ze stratą 2 minut i 8 sekund.

Dwóch Polaków wystartowało w Vuelta a Andalucia. Łukasz Owsian (Team Arkea Samsic) zajął 56. miejsce, a Tomasz Marczyński (Lotto Soudal) był 59. Zwycięzcą wyścigu został Jakob Fuglsang (Astana Pro Team). Duńczyk wygrał najtrudniejsze odcinki - pierwszy i trzeci. W klasyfikacji generalnej o 59 sekund wyprzedził Jacka Haiga. Australijczyk z Mitchelton-Scott triumfował na 4. etapie. Trzeci w generalce był Hiszpan Mikel Landa (Bahrain-McLaren).