Ski Tour 2020: sprinty dla Norwegów, „życiówka” Kamila Burego!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 22.02.2020, 14:52

Maiken Caspersen Falla i Johannes Klaebo wygrali sprinty techniką klasyczną w Trondheim. Świetnie spisał się Kamil Bury, który uzyskał najlepszy wynik w historii swoich występów w Pucharze Świata. Liderami Ski Touru przed ostatnim etapem pozostali Therese Johaug i Aleksander Bolszunow.

Po punktach Macieja Staręgi (19. miejsce w sprincie w Are) i Dominika Burego (30. miejsce w maratonie w Meraker) w Ski Tourze zapunktował także trzeci z reprezentantów Polski – Kamil Bury. Polak jako jedyny z Biało-Czerwonych przebrnął przez eliminacje sprintu stylem klasycznym w Trondheim. Kamil Bury uzyskał w kwalifikacjach 23. czas w stawce 73. zawodników, ze stratą +11.61 do Johannesa Hoesflot Klaebo. Awansu do ćwierćfinału nie udało się wywalczyć Maciejowi Starędze (+14.81 i 37. pozycja) – do miejsca w „30-stce” zabrakło niespełna dwóch sekund. Na 45. miejscu sklasyfikowano Dominika Burego (+16.67).

Kamil Bury ambitnie walczył także w ćwierćfinale. Polak w swoim biegu rywalizował m.in. z Johannesem Klaebo i Paalem Golbergiem. Faworyci z Norwegii kontrolowali bieg i pewnie finiszowali na dwóch pierwszych pozycjach, nie forsując za bardzo tempa. Za ich plecami linię mety minął polski biegacz, który w bezpośredniej walce na ostatniej prostej pokonał Andrieja Łarkowa. Czas Kamila Burego nie dał awansu do półfinału, ale Polak ustanowił „życiówkę” w zawodach Pucharu Świata. Po tym jak dwukrotnie zajmował 27. pozycję, dziś został sklasyfikowany na wysokim 16. miejscu.

W półfinale z rywalizacji w sprincie odpadł Aleksander Bolszunow, który wywrócił się na finiszowej prostej, biegnąc na 3. pozycji. Do decydującego biegu awansowało aż pięciu Norwegów i Federico Pellegrino. Johannes Hoesflot Klaebo nie miał problemów z odniesieniem kolejnego triumfu w sprincie. Norweg nie dał szans rywalom, a na podium stanął w towarzystwie Paala Golberga i Erika Valnesa, któremu niespecjalnie zależało, by na finiszu wyprzedzić wyżej sklasyfikowanego w Ski Tourze Golberga. Poza podium Emil Iversen, Finn Haagen Krogh i Pellegrino.

W finale kobiet zabrakło czołowych zawodniczek klasyfikacji sprinterskiej Pucharu Świata. Prowadząca w tym zestawieniu Linn Svahn odpadła w wyścigu półfinałowym, a wiceliderka Anamarija Lampić i piąta w stawce Sophie Caldwell pożegnały się z rywalizacją już w ¼. Okazję do poprawy pozycji w rankingu uzykały zatem Jonna Sundling (4.) i Maiken Caspersen Falla (6.). Właśnie pomiędzy tymi dwiema zawodniczkami rozegrała się walka o zwycięstwo w Trondheim. Falla przed własną publicznością nie dała się pokonać i finiszowała niespełna pół sekundy przed Szwedką. Na najniższym stopniu podium stanęła Szwajcarka Nadine Faehndrich, a kolejne miejsca dla Anny Dyvik, Anny Svendsen i Heidi Weng.

Liderzy Ski Touru – Therese Johaug i Aleksander Bolszunow – odpadli dziś w półfinałach i spokojnie utrzymali przewagę nad rywalami w klasyfikacji generalnej cyklu. Heidi Weng, dzięki występowi w finale sprintu, awansowała na 2. lokatę i w „generalce” przed ostatnim etapem ma sekundę przewagi nad Ingvild Flugstad Oestberg (dziś 22.). Obie Norweżki mają jednak ogromny zapas nad czwartą w klasyfikacji Ebbą Andresson. Do rozstrzygnięcia pozostaje więc kwestia drugiego miejsca w tourze.

U mężczyzn Bolszunow ma 34 sekundy przewagi nad Paalem Golbergiem. Kolejni Norwegowie w klasyfikacji generalnej touru – Krogh, Roethe i Nyenget – tracą do lidera ponad półtorej minuty. Na szóstą pozycję – z 2 minutami straty – awansował po dzisiejszym biegu Johannes Hoesflot Klaebo. Dominik Bury zajmuje 33. miejsce i przed ostatnim etapem ma blisko 50 sekund straty do miejsca w czołowej „30-stce”. Kamil Bury i Maciej Staręga są sklasyfikowani w końcówce stawki.

Jutro zakończenie rywalizacji w Ski Tourze – kobiety wystartują w biegu pościgowym na dystansie 15 km, a mężczyźni pokonają dystans dwukrotnie dłuższy.