Ski Tour 2020: Norweżki nie zwalniają tempa

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 16.02.2020, 17:23

Reprezentantki Norwegii po raz kolejny nie dały rywalkom szans i zajęły w Oestersund całe podium. Rywalizacja w biegu pościgowym klasykiem zakończyła się tak samo jak wczorajszy bieg: wygrała Therese Johaug przed Heidi Weng i Ingvild Flugstad Oestberg.

Norweżki w Ski Tourze prezentują świetną dyspozycję. Therese Johaug na starcie biegu pościgowego stylem klasycznym na dystansie 10 km miała nad resztą stawki 46 sekund przewagi. Było wiadomo, że liderki Pucharu Świata nikt dziś nie dogoni, Norweżka mogła więc biec spokojnie, nie forsując za bardzo tempa. Johaug miała sytuację pod całkowitą kontrolą i zwyciężyła pewnie, powiększając przewagę nad rywalkami do blisko minuty.

O dwa pozostałe miejsca na podium biły się Heidi Weng, Ingvild Flugstad Oestberg i Ebba Andersson. Szwedka przed własną publicznością dzielnie walczyła, jednak na finiszu musiała uznać wyższość rywalek zza miedzy. Na ostatniej prostej najszybsza była Weng, za nią linię mety minęła Oestberg, a Andersson po raz drugi z rzędu uplasowała się na pozycji tuż za podium. Tym samym kolejność na czterech czołowych pozycjach była dokładnie taka sama jak wczoraj, a co za tym idzie – tak wygląda również czołówka Ski Touru.

Dziesięć zawodniczek walczyło o kolejne lokaty i miejsca w najlepszej „10-tce” niedzielnej rywalizacji w Oestersund. Grupę pościgową za liderkami niemal przez cały dystans prowadziła Frida Karlsson. Młoda Szwedka opadła jednak z sił w końcówce i na finiszu dała się wyprzedzić rywalkom. W tej sytuacji piąta pozycja przypadła Anamariji Lampić ze Słowenii, a za nią na metę wpadły Finka Krista Parmakoski, Austriaczka Teresa Stadlober, Norweżka Astrid Uhrenhildt Jacobsen, Szwedka Emma Ribom i Amerykanka Rosie Brennan. Dopiero na 12. miejscu finiszowała wiceliderka Pucharu Świata, Natalia Niepriajewa (+1:44 do Johaug), a Frida Karlsson była 13.

Najlepszy czas netto biegu miała dziś Anamarija Lampić, która startowała z 16. pozycji. 3 sekundy wolniej od Słowenki pobiegła Frida Karlsson (19. na starcie), a trzecie miejsce w tej klasyfikacji zajęła Therese Johaug (+4.3).

Jutro dzień przerwy w cyklu. Zawodniczki przeniosą się do Are, gdzie we wtorek odbędą się nietypowe sprinty techniką dowolną. Trasa sprinterska będzie mieć zaledwie 900 metrów, ale będzie prowadzić w górę stoku slalomowego.