Ski Tour 2020: norweska dominacja w Oestersund, Polacy daleko

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 15.02.2020, 18:48

Norwegowie całkowicie zdominowali rywalizację w biegu indywidualnym techniką dowolną na pierwszym etapie cyklu Ski Tour 2020. Zwyciężył Sjur Roethe przed Simenem Hegstadem Kruegerem i Finnem Haagenem Kroghiem. Polacy zajęli odległe lokaty.

Na pierwszym etapie skandynawskiego Ski Touru – biegu indywidualnym na 15 km łyżwą w Oestersund – nie było mocnych na biegaczy norweskich. Zawodnicy z kraju Fiordów powtórzyli wyczyn Norweżek z inauguracyjnego biegu kobiet i w czołowej „6-stce” zameldowało się ich aż pięciu.

Walka o zwycięstwo była jednak zdecydowanie bardziej wyrównana niż u pań. Najlepszą taktykę przyjął dziś Sjur Roethe, który rozpoczął bieg bardzo spokojnie, zachowując siły na końcówkę. Z każdą pętlą Norweg przesuwał się w górę klasyfikacji – po 5 km był 19., a po 10 km zajmował 4. lokatę z 15 sekundami straty do Simena Hegstada Kruegera. Wydawało się, że to Krueger sięgnie po zwycięstwo, jednak Roethe ostatnie kółko przebiegł w imponującym tempie. Krueger z kolei osłabł i nie zdołał utrzymać przewagi nad kolegą z reprezentacji – na mecie to Roethe miał czas o niespełna dwie sekundy lepszy.

Niecała sekunda dzieliła także biegaczy, którzy w Oestersund zajęli trzecią i czwartą lokatę. Na najniższym stopniu podium po świetnym biegu stanął Finn Haagen Krogh. Martin Johnsrud Sundby przez cały dystans rywalizował z nim o miejsce w „trójce”, ale ostatecznie minimalnie lepszy okazał się ten pierwszy. Za czwórką Norwegów uplasował się lider Pucharu Świata Aleksander Bolszunow. Rosjanin do Roethe stracił ponad 20 sekund, jednak na pewno postara się o zniwelowanie tej różnicy w jutrzejszym biegu pościgowym klasykiem. Kolejne lokaty dla Hansa Christera Holunda, Francuza Adriena Backscheidera, Paala Golberga oraz Rosjan: Denisa Spicowa i Iwana Jakimuszkina. O pechu może mówić Iivo Niskanen, który upadł na trasie i zamiast walki o miejsce w „dziesiątce” finiszował na odległym 27. miejscu.

Słaby występ na inaugurację Ski Touru mają za sobą reprezentanci Polski. Dominik Bury zajął 47. pozycję, ze stratą niespełna dwóch minut do lidera. Na 77. miejscu uplasował się Kamil Bury (3 i pół minuty straty), a  84. w stawce 90. biegaczy był Maciej Staręga (+4:23).

Jutro w Oestersund bieg pościgowy na dystansie 15 km techniką klasyczną.