Żeglarstwo - MŚ: nieudane mistrzostwa Polaków

• Data publikacji: 15.02.2020, 11:54

Nasi żeglarze startujący w mistrzostwach świata w klasach 49er i 49erFX nie zaliczą ich do najbardziej udanych. Najwyżej w klasyfikacji końcowej sklasyfikowani byli Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, ale była to dopiero 17. lokata.

W piątek na akwenie w Geelong wiał zbyt słaby wiatr, dlatego wszystkie wyścigi zostały odwołane. Żeglarze powrócili do rywalizacji w sobotę, która był ostatnim dniem zmagań. Najpierw rozegrano po dwa wyścigi finałowe, a na koniec wyścig medalowy. Słabo spisali się Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. W grupie złotej finiszowali na 22. i 24. pozycji, przez co spadli w klasyfikacji generalnej na 17. miejsce. W grupie srebrnej bardzo dobrze radzili sobie Dominik Buksak z Szymonem Wierzbickim oraz Mikołaj Staniul z Jakubem Sztorchem. Pierwsi z nich ukończyli regaty na 27. pozycji, a drudzy uplasowali się tuż za nimi. W walce o medale w ostatnim dniu Nowozelandczycy Peter Burling i Blair Tuke spisali się zdecydowanie najlepiej, odskoczyli rywalom i sięgnęli po szósty tytuł. Poza podium wypadli Austriacy Benjamin Bildstein i David Hussl, którzy zaczynali dzień na pozycji liderów. Wykorzystali to Hiszpanie Diego Botin i Iago Lopez Marra, zdobywając srebro. Podium uzupełnili Niemcy Erik Heil i Thomas Ploessel.

Wyniki klasy 49er

Dobra postawa w grupie srebrnej załogi Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda pozwoliła na awans na 29. pozycję. Przed mistrzostwami liczyliśmy na więcej, ale ten start naszym żeglarkom nie wyszedł. O końcowe zwycięstwo walczyły dwie załogi. Hiszpanki Tamara Echegoyen i Paula Barcelo udanie zaatakowały pozycję liderek i zdobyły złote medale. Obronić nie zdołały się Brytyjki Charlotte Dobson z Saskią Tidey i musiały zadowolić się srebrem. Po wygranej w wyścigu medalowym na podium wskoczyły Amerykanki Stephanie Roble i Maggie Shea.

Wyniki klasy 49erFX

Do samego końca ważyły się losy złotego medalu w klasie Nacra 17. Dzięki zwycięstwu w wyścigu medalowym Brytyjczycy John Gimson i Anna Burnet powrócili na czoło klasyfikacji i o zaledwie punkt wyprzedzili Australijczyków Nathana i Haylee Outteridge. Brązowe medale również trafiły do Australijczyków Jasona Waterhousa i Lisy Darmanin. Polacy nie stratowali.

Wyniki klasy Nacra 17

Zawodnicy w klasie Laser Standard również wrócili do rywalizacji po dniu przerwy spowodowanym słabym wiatrem. Tadeusz Kubiak, rywalizujący w grupie złotej utrzymał 35. miejsce. Polak kończył swoje starty na 26., 14. i 41. miejscu. Po zajęciu 3., 5. i 17. pozycji w grupie srebrnej na 46. miejsce przesunął się Jakub Rodziewicz. Dwie pierwsze lokaty nie uległy zmianie. Prowadzenie utrzymał Niemiec Philipp Buhl, a drugi jest Francuz Jean Baptiste Bernaz. Na trzecie miejsce wskoczył Australijczyk Matt Wearn. Rywalizacja zakończy się w niedzielę.