Łyżwiarstwo szybkie – MŚ: medal sprinterek w drużynie

• Data publikacji: 14.02.2020, 09:00

Po raz pierwszy od 2013 roku reprezentacja Polski wróci z mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim z medalem! Brąz w sprincie drużynowym zdobyła nasza kobieca reprezentacja w składzie Natalia Czerwonka, Andżelika Wójcik i Kaja Ziomek. Pierwszego dnia imprezy w Salt Lake City przyznano cztery komplety medali.

Sprint drużynowy kobiet

Cztery reprezentacje znalazły się na liście startowej sprintu drużynowego kobiet. W tym wąskim gronie pojawiła się reprezentacja Polski i spisała się solidnie, zajmując trzecie miejsce z czasem 1:25,378. Tym samym Natalia Czerwonka, Andżelika Wójcik i Kaja Ziomek zostały pierwszymi polskimi medalistkami mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim od 2013 roku, kiedy to długodystansowe drużyny przywiozły z Soczi srebro (kobieca) i brąz (męska). Zmagania wygrały Holenderki (1:24,029) przed Rosjankami (1:24,509). Za Polkami znalazły się Chinki (1:26,809).

1. Holandia 1:24,029

2. Rosja 1:24,509

3. Polska 1:25,378

4. Chiny 1:26,809

Sprint drużynowy mężczyzn

Również mężczyźni ścigali się dziś w tej nieolimpijskiej konkurencji. Męskich zespołów pojawiło się na starcie dwukrotnie tyle co kobiecych, jednak zabrakło wśród nich polskiej ekipy. Wygrali, co raczej nikogo nie zdziwi, Holendrzy z czasem 1:18,187. Drugie miejsce zajęli Chińczycy (1:18,533), a trzecie Norwegowie (1:19,545). Bardzo niewiele do podium stracili Japończycy, bo zaledwie 0,05 sekundy.

1. Holandia 1:18,187

2. Chiny 1:18,533

3. Norwegia 1:19,545

4. Japonia 1:19,595

5. Szwajcaria 1:20,030

3000 metrów kobiet

Na drugim z najdłuższych dla siebie dystansów panie ścigały się dziś indywidualnie. W 20-osobowej stawce pojawiła się Natalia Czerwonka, jednak zajęła dopiero 17. miejsce z czasem 4:06,241. Wygrała legendarna Czeszka Martina Sablikova z rezulttem 3:54,252. Drugie miejsce zajęła Holenderka Carlijn Achtereekte (3:54,924), a trzecie Rosjanka Natalia Woronina (3:55,540). Tuż za podium znalazła się jej rodaczka Jewgienija Łałenkowa.

5000 metrów mężczyzn

Mężczyźni również zaprezentowali się amerykańskiej publiczności na drugim najdłuższym z dystansów na których się ścigają. W tej konkurencji na starcie zabrakło Polaków. Najlepszy był Kanadyjczyk Ted-Jan Bloemen, który wygrał z czasem 6:04,375. Drugie miejsce zajął Holender Sven Kramer (6:04,918), a trzecie rodak zwycięzcy Graeme Fish (6:06,328). Czwarte miejsce, aczkolwiek z bardzo dużą stratą do czołowej trójki, bo  wynoszącą niemal sześć sekund, zajął Norweg Sverre Lunde Pedersen.

1. Ted-Jan Bloemen (CAN) 6:04,375

2. Sven Kramer (NED) 6:04,918

3. Graeme Fish (CAN) 6:06,328

4. Sverre Lunde Pedersen (NOR) 6:11,803

5. Jordan Belchos (CAN) 6:12,071