Łyżwiarstwo figurowe: Yuzuru Hanyu mistrzem Czterech Kontynentów

• Data publikacji: 10.02.2020, 18:51

Dwukrotny mistrz olimpijski Yuzuru Hanyu triumfował podczas 22. Mistrzostw Czterech Kontynentów, które w miniony weekend odbyły się w Seulu. Japończyk programem krótkim ustanowił nowy rekord świata! Srebrny medal wywalczył po awansie z trzej pozycji na drugą Amerykanin Jason Brown, z kolei Japończyk Yuma Kagiyama debiutujący na Mistrzostwach Czterech Kontynentów zdobył brąz.

Yuzuru Hanyu kolejny raz zapisał się na kartach historii. Po raz pierwszy w swojej karierze zdobył złoty medal Mistrzostw Czterech Kontynentów. Wcześniej trzykrotnie stawał na drugim stopniu podium (2011, 2013, 2017). Dwukrotny mistrz świata w Seulu zaprezentował się do programów, które wykonywał podczas Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Programem krótkim dwukrotny mistrz olimpijski ustanowił nowy rekord świata, który wcześniej należał do niego samego. Fenomenalny i bezbłędny program wykonany do Ballady g-moll op.23 Fryderyka Chopina oceniony został na 111.82 pkt!

Jak stwierdził Yuzuru Hanyu: „ten występ był najdoskonalszym, jaki kiedykolwiek wykonałem. Starałem się wyrazić i oddać swoimi uczuciami głębię muzyki. Sam wyznaczyłem sobie przed startem uzyskanie wyższego wyniku niż 110 pkt. Podczas występu nabierałem pewności siebie, ponieważ czułem się naprawdę dobrze”.

Program dowolny wykonał do słynnego już „Seimei”, gdzie w przeciągu zaledwie 20 sekund wykonał czysto i pewnie poczwórnego Salchowa, potrójnego Axla oraz potrójnego Flipa. Program nie należał do perfekcyjnych, bowiem przytrafiły się błędy m.in. upadek przy poczwórnym Toeloopie oraz podparcie ręką po wylądowaniu poczwórnego Lutza. Występ oceniony został na 187.60 pkt, co w łącznej ocenie sędziowskiej dało 299.42 pkt. Yuzuru Hanyu zwyciężył przewagą ponad dwudziestu czterech punktów. Oba programy utrzymane jak zawsze w zawrotnym tempie, osadzone idealnie w muzyce. Zarówno sekwencje kroków, jak i piruety to u Yuzuru Hanyu czwarty, najwyższy poziom trudności.

Dwukrotny mistrz olimpijski zdobywając pierwszy w swojej karierze złoty medal Mistrzostw Czterech Kontynentów został tym samym pierwszym solistą zdobywającym tzw. Super Szlem - zwycięstwo we wszystkich najważniejszych zawodach zarówno seniorskich, jak i juniorskich.

Amerykanin Jason Brown, który po programie krótkim zajmował trzecie miejsce ostatecznie awansował na drugi stopień podium zdobywając srebrny medal. Niezwykle emocjonującym programem dowolnym do muzyki z filmu „Lista Schindlera” ustanowił nowe rekordy kariery, za sam występ (180.11 pkt) oraz w łącznej ocenie (274.82 pkt). Amerykanin czysto i pewnie wykonał wszystkie skoki z trzema obrotami, nie wyszedł jedynie poczwórny Toeloop, tutaj pojawiły się zaledwie dwa obroty. Przepiękne piruety oraz trudna sekwencja kroków to czwarty poziom trudności.

Brąz w konkurencji solistów powędrował do debiutującego na imprezie tej rangi Japończyka Yumy Kagiyamy. Złoty medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży podczas 22. Mistrzostw Czterech Kontynentów ustanowił życiowe rekordy za program krótki (91.61 pkt), program dowolny (179.00) oraz w łącznej ocenie sędziowskiej (270.61). Japończyk zaprezentował się do ścieżki dźwiękowej z filmu „Tucker”, gdzie wykonał czysto i pewnie m.in. kombinację poczwórnego Toeloopa z podwójnym. Piruety oceniono na czwarty, z kolei sekwencję kroków na trzeci poziom trudności.