Gimnastyka artystyczna – GP: rosyjska inauguracja sezonu olimpijskiego

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 10.02.2020, 12:40

Gimnastyczki artystyczne rozpoczęły sezon olimpijski. W pierwszych zawodach z cyklu Grand Prix Rosjanki nie dały szans rywalkom. Najwięcej złotych medali zdobyła Dina Awierina. Polki nie startowały.

Moskiewskie zawody Grand Prix tradycyjnie inaugurują sezon gimnastyczny. W sezonie olimpijskim zawodniczki śrubują formę od pierwszych startów – część z nich wciąż walczy o kwalifikację na igrzyska, a inne rywalizują o miejsce w kadrze na najważniejszą imprezę czterolecia. Do rozdania zostało jeszcze osiem przepustek do Tokio w zmaganiach indywidualnych (trzy zostaną przyznane na podstawie rankingu w zawodach tegorocznego Pucharu Świata, a pięć pozostałych trafi do najwyżej sklasyfikowanych zawodniczek bez kwalifikacji w poszczególnych mistrzostwach kontynentalnych) oraz pięć w rywalizacji zbiorówek (mistrzostwa kontynentalne).

Zawody z cyklu Grand Prix nie mają bezpośredniego wpływu na olimpijskie kwalifikacje, ale dla gimnastyczek ze światowej czołówki są dobrą okazją do sprawdzenia formy na tle mocnych rywalek. W krajach, które są gimnastycznymi potęgami – jak Rosja – ponadto są podstawą do wewnętrznej selekcji kadry na najważniejsze zawody w sezonie.

Zmagania w Moskwie jak zwykle toczyły się pod dyktando gospodyń. Dość powiedzieć, że w wieloboju rosyjskie gimnastyczki zajęły pięć pierwszych miejsc, a byłoby ich zapewne sześć, gdyby Arina Awierina na półmetku rywalizacji nie wycofała się ze startu z powodu kontuzji. Zwyciężyła jej siostra bliźniaczka Dina z notą łączną 93.20.  Najwyższą ocenę 24.65 (!) 13-krotna mistrzyni świata otrzymała za układ z piłką. Najlepsze w stawce 38. zawodniczek noty otrzymała także za układy z maczugami (23.80) i wstążką (21.70). Nieco słabiej wypadło ćwiczenie z obręczą – 23.05 i 4. miejsce.

Co ciekawe, Dina Awierina mimo bardzo wysokich ocen wcale nie zdeklasowała rywalek. Druga w wieloboju Daria Trubnikowa – młodzieżowa mistrzyni olimpijska z Buenos Aires z 2018 roku – w łącznej klasyfikacji uzyskała notę tylko o 0.75 pkt. słabszą od najlepszej w ostatnich latach Rosjanki. Tym samym pokazała, że zamierza się włączyć do walki o miejsce w kadrze na najważniejsze imprezy sezonu. Trzecia lokata przypadła trzykrotnej mistrzyni świata juniorek z ubiegłego roku – Larze Kramarenko. 15-latka do Diny Awieriny straciła jednak ponad 4 punkty. Kolejne lokaty dla Jekatieriny Sieliezniewej i Marii Pobieduszkiny, a dopiero kolejne miejsca dla zawodniczek spoza Rosji: reprezentującej Słowenię Jekatieriny Vedeneevej, Gruzinki Salome Pażawy i Ukrainki Chrystyny Pochranycznej.

W finałach z poszczególnymi przyborami Rosjanki potwierdziły dominację, zdobywając komplet złotych medali. Dina Awierina wygrała rywalizację z piłką oraz wstążką, a do dorobku medalowego dołożyła też srebro w układzie z maczugami. Złoto z obręczą i srebro ze wstążką wywalczyła Jekatierina Sielezniewa, a złoto w układzie z maczugami i brąz z obręczą trafiły do Darii Trubnikowej. Na drugim stopniu podium stawały także Lala Kramarenko (piłka) i Anastazja Sałos z Białorusi (obręcz), a brązowe krążki zdobyły Salome Pażawa (maczugi), Jakatierina Venedeeva (wstążka) i Japonka Kaho Minagawa (piłka).

W rywalizacji zbiorówek Rosjanki nie dały szans rywalkom, pewnie wygrywając zarówno wielobój, jak i oba finały. Komplet trzech srebrnych medali wywalczyły gimnastyczki z Białorusi. Brąz w wieloboju trafił do reprezentantek Izraela, a w finałach dwa brązowe krążki zgarnęły „artystki” z Uzbekistanu. Trzeba jednak dodać, że w rywalizacji zbiorówek wystąpiło tylko siedem zespołów, a wśród nich nie było najpoważniejszych rywalek Rosjanek do medali w Tokio: drużyn z Bułgarii, Japonii i Włoch.