Żeglarstwo: wysoka forma skiffistek przed mistrzostwami świata

• Data publikacji: 04.02.2020, 14:40

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda bardzo dobrze zaprezentowały się w Otwartych Mistrzostwach Oceanii w Geelong. Nasza załoga zajęła trzecie miejsce. Ta impreza była ostatnią próbą przed Mistrzostwami Świata w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17, które odbędą się w przyszłym tygodniu na tym samym akwenie.

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda od początku regat spisywały się bardzo dobrze w klasie 49erFX, notując miejsca w czołówce. W pierwszych trzech wyścigach Polki zajęły miejsca piąte. Tylko dwa razy w dziesięciu startach wypadły z czołowej dziesiątki. Najlepsza forma przyszła jednak na końcówkę zawodów. Nasza załoga w ostatnich wyścigach była czwarta, trzecia, druga i dziewiąta. Dzięki temu Polki zdołały wskoczyć na podium i zajęły świetne trzecie miejsce. W regatach najlepsza okazała się dość niespodziewanie załoga z Hiszpanii Tamara Echegoyen i Paula Barcelo. Przed naszymi skiffistkami uplasowały się jeszcze Nowozelandki Alexandra Maloney i Molly Meech.

W 49erze startowały trzy polskie załogi. Najwyżej uplasowała się nasza eksportowa para Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim. Panowie zakończyli regaty na 11. pozycji. Miejsce Polaków byłoby z pewnością wyższe, ale w jednym wyścigu złamali masz i musieli odpuścić trzy starty, przez co ponieśli duże straty. Przybytek i Kołodziński mieli na swoim koncie m.in. zwycięstwo w pierwszym wyścigu i drugie miejsce w ostatnim. Nierówno żeglowali natomiast Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki. Byli medaliści mistrzostw Europy potrafili uplasować się na podium wyścigów, ale też potrafili przypłynąć do mety pod koniec drugiej dziesiątki. W konsekwencji przełożyło się to na 17. miejsce w generalce. Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch dopiero uczą się rywalizacji z najmocniejszymi załogami na świecie. W swoich startach plasowali się głównie w środku stawki i dostali się do grupy srebrnej. W drugiej części regat już jednak nie startowali z powodu choroby Mikołaja. Zdecydowane zwycięstwo w zawodach odnieśli Hiszpanie Diego Botin i Iago Lopez Marra. Za nimi znalazły się dwie załogi nowozelandzkie Peter Burling/Blair Tuke oraz Logan Beck/Oscar Gunn.

Naszych rodaków nie mieliśmy w klasie Nacra 17. W mocnej stawce najlepiej zaprezentowała się para z USA Rilley Gibs i Anna Weis. Na drugiej pozycji zawody zakończyli Austriacy Thomas Zajac i Barbara Matz. Podium uzupełnili Brytyjczycy John Gimson i Anna Burnet.