Łyżwiarstwo figurowe – ME: Jekaterina Kurakowa na 10. miejscu

• Data publikacji: 26.01.2020, 21:01

Reprezentująca barwy naszego kraju Jekaterina Kurakowa, która na półmetku rywalizacji solistek zajmowała trzynaste miejsce awansowała o trzy oczka w górę. Mistrzostwa Europy zakończyła na wysokim dziesiątym miejscu. Podium w konkurencji solistek bez zmian. Reprezentantki Rosji zdominowały całą rywalizację.

Trzynasta po programie krótkim Jekaterina Kurakowa swoje pierwsze Mistrzostwa Europy ostatecznie zakończyła na wysokim dziesiątym miejscu. Dwukrotna mistrzyni Polski zaprezentowała swój program dowolny do utworu „Le Corsaire”. Jekaterina Kurakowa pewnie i czysto wykonała niemal wszystkie skoki, m.in. kombinację potrójny Lutz z potrójnym Flipem czy podwójnego Axla z potrójnym Toeloopem. Występ bardzo spodobał się publiczności, także panel sędziowski ocenił jakość wykonania piruetów na czwarty poziom trudności oraz sekwencję kroków na trzeci. Występ reprezentantki Polski oceniono na 111.75 pkt, co w łącznej ocenie dało 170.24 pkt. Warto dodać, że to pierwszy występ Kurakowej na imprezie tej rangi i od razu świetny debiut na dziesiątej pozycji.

Niewątpliwie Mistrzostwa Europy w konkurencji solistek należały do reprezentantek Rosji. Podium bez zmian. Złoto wywalczyła Alena Kostornaia, która zaprezentowała bardzo dobry program dowolny oceniony na 155.89 pkt i mimo upadku przy potrójnym Lutzu zwyciężyła łączną notą 240.81 pkt. Warto zaznaczyć, iż, mimo że Kostornaia nie wykonuje w swoich programach skoku z czterema obrotami zwyciężyła z solistkami, które takowe skoki wykonują.

Najlepszy program dowolny zaprezentowała jej rodaczka Anna Shcherbakova, której występ oceniono na 159.81 pkt. Rosjanka wykonała aż trzy skoki z czterema obrotami, m.in. poczwórnego Toeloopa w kombinacji z potrójnym oraz Flipa z czterema obrotami. Nie wyszedł jedynie poczwórny Lutz. Brązowy medal trafił do Alexandry Trusovej, która w swoim programie także zawarła trzy skoki z czterema obrotami i tutaj podobnie jak jej rywalka również upadła przy poczwórnym Lutzu, a także Toeloopie. Pewnie i czysto wykonała kombinację poczwórny Toeloop z potrójnym. Trusova zdobyła 150.39 pkt, co w łącznej ocenie dało wynik 225.34 pkt.

Mistrzostwa Europy, które odbywały się w austriackiej miejscowości Graz niewątpliwie były udane dla Rosji, bowiem to rosyjscy łyżwiarze zwyciężyli złote medale we wszystkich czterech konkurencjach.