Biegi narciarskie – PŚ: triumfy Niepriajewej i Klaebo, Polacy w ćwierćfinałach

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 26.01.2020, 13:30

Rosjanka Natalia Niepriajewa i Norweg Johannes Hoesflot Klaebo wygrali wyścigi sprinterskie techniką klasyczną na trasach przyszłorocznych mistrzostw świata w Oberstdorfie. Dwoje reprezentantów Polski awansowało do ćwierćfinałów. Kamil Bury wyrównał swoją „życiówkę” w Pucharze Świata, a Monika Skinder zapunktowała po raz pierwszy w tym sezonie.

Siedmioro Polaków przystąpiło do kwalifikacji sprintów techniką klasyczną w Oberstdorfie. Najlepiej spisali się Monika Skinder i Kamil Bury, którzy awansowali do ćwierćfinałów. Skinder w eliminacjach kobiet miała 30. wynik, ze stratą +12.48 sek. do najszybszej na tym etapie Natalii Niepriajewej. Kamil Bury zanotował 23. czas dnia, o przeszło 14 sekund słabszy od Johannesa Hoesflota Klaebo. Pozostali Biało-Czerwoni bez awansu: Maciej Staręga 38. (+17.10 s., niespełna 2 sekundy do miejsca w „30-stce”), Izabela Marcisz 55. (+20.09), Magdalena Kobielusz 63. (+24.57), Michał Skowron 70 (+31.68). Eliza Rucka nie ukończyła biegu. Do kwalifikacji przystąpiło 69. kobiet i 72. mężczyzn.

Monika Skinder i Kamil Bury z rywalizacji odpadli w ćwierćfinałach. Wicemistrzyni świata juniorek na tym dystansie w swoim biegu rywalizowała m.in. z Natalią Niepriajewą i Therese Johaug. Skinder nie odstawała od rywalek, choć od początku biegu trzymała się z tyłu stawki na pozycjach 5-6. Polka miała problemy na zjazdach i było widać, że brakuje jej pewności i obiegania w sprintach w tym sezonie. Na finiszu została za plecami bardziej doświadczonych biegaczek i ostatecznie finiszowała jako 6. ze stratą +7.91 sek. do najszybszej Natalii Niepriajewej. W konsekwencji w sprincie została sklasyfikowana na 30. miejscu i zdobyła pierwszy punkt Pucharu Świata w obecnym sezonie.

Kamil Bury miał dużego pecha na starcie swojego ćwierćfinału – złamał kijek przy wyjściu z bramki startowej i to praktycznie wykluczyło go z walki o dobre miejsce. Na dystansie próbował gonić stawkę – rywale nie szarpali tempa – jednak pogoń się nie udała. Zrezygnowany Polak finiszował jako ostatni z 25-sekundową stratą do najszybszego w tym biegu Norwega Gjoerana Tefre. Tym startem Kamil Bury wyrównał swoją „życiówkę” w Pucharze Świata i po raz drugi w tym sezonie w sprincie techniką klasyczną zajął 27. lokatę.

Nowe trasy w Obersdorfie – na których w przyszłym roku odbędą się mistrzostwa świata seniorów – są  bardzo wymagające. To sprawia, że dobre wyniki uzyskują na nich wytrzymałościowcy, a wielu sprinterów ma problemy. W finale kobiet triumfowała Natalia Niepriajewa przed Anamariją Lampić (+0.26) i Jessicą Diggins (+2.44). Tuż za podium uplasowała się druga z Amerykanek – Sadie Maubet Bjornsen, a tegoroczna rewelacja – Szwedka Linn Svahn – była dopiero piąta. Stawkę finalistek zamknęła Norweżka Ane Appelkvist Stenseth.

W biegu mężczyzn dominacja Norwegów. Kolejne bezapelacyjne zwycięstwo odniósł Johannes Hoesflot Klaebo, który dzięki triumfowi w Oberstdorfie wrócił na prowadzenie w klasyfikacji sprinterskiej Pucharu Świata. Dotychczasowy lider – Francuz Lucas Chanavat – spisał się dziś bardzo słabo i był dopiero 29. Na podium w sprincie – obok Klaebo – dwóch innych reprezentantów z Kraju Fiordów: Paal Golberg i Eirik Valnes. Kroku Norwegom próbował dotrzymać Federico Pellegrino, ale na finiszu został przez nich z łatwością objechany i musi się zadowolić lokatą poza czołówą „trójką”. Za Pellegrino finiszowali Oskar Svensson i Gleb Retiwych.