Kombinacja norweska - PŚ: drużyna Norwegii zdeklasowała rywali

• Data publikacji: 25.01.2020, 14:50

Zdecydowanym zwycięstwem Norwegii zakończył się konkurs drużynowy podczas Pucharu Świata w Oberstdorfie. Na drugiej pozycji uplasowali się gospodarze Niemcy, a podium uzupełnili Japończycy.

W skokach miażdżącą przewagę wypracowali sobie Norwegowie. Trzech z nich wygrało swoje grupy, a jeden uplasował się na drugiej pozycji. Jens Luraas Oftebro w pierwszej grupie skoczył 136 metrów i zdecydowanie pokonał rywali. W drugiej grupie nie było mocnych na Jarla Magnusa Riibera, który uzyskał 135,5 metra, a w kolejnej najwyższą notę uzyskał Joergen Graabak po skoku na 130 metr. Tylko Espen Bjoernstad znalazł pogromcę w swojej grupie mimo, że skoczył aż 134,5 metra. Pokonał go Niemiec Manuel Faisst, skacząc 135 metrów. Niemcy po pierwszej części zawodów zajmowali jednak dopiero czwarte miejsce. Stało się tak za sprawą słabych skoków Vinzenza Geigera i Johannesa Rydzeka, którzy uzyskali tylko 113,5 metra. Niewiele pomogły dobre skoki Faissta i Fabiana Riessle (131,5 m).

Na drugim miejscu sklasyfikowani byli Austriacy, którzy oddali bardzo równe próby, ale nie mieli żadnej wpadki. Najdalej z nich poszybował Franz-Josef Rehrl, który wylądował na 128 metrze. Pozostali, czyli Bernhard Gruber, Martin Fritz i Lukas Greiderer lądowali w okolicach 124 metra. Przełożyło się to na stratę 1:27 do liderów. Trzecie miejsce zajmowali Japończycy, którym znacznie notę obniżył Ryota Yamamoto, uzyskując zaledwie 109 metrów. Akito Watabe uzyskał 130,5 metra, Hideaki Nagai 129,5, a Yoshito Watabe 129 metrów. Przed biegiem Japończycy tracili 1:33. Strata Niemców wynosiła 1:46, a pozostałe reprezentacje nie liczyły się w walce o podium.

Wyniki po skokach

Na pierwszej zmianie biegu Espen Bjoernstad nieco stracił do Austriaka Lukasa Greiderera, ale cały czas przewaga jego wynosiła ponad minutę. Zbliżyli się również Fabian Riessle i Akito Watabe, którzy biegli sześć sekund za Austriakiem. Po drugiej zmianie Johannes Rydzek wyprowadził niemiecką sztafetę na drugie miejsce i zbliżył się do Jensa Luraasa Oftebro na 55 sekund. Na trzeciej pozycji biegli Japończycy, a bardzo duże straty poniósł Bernhard Gruber. Norwegowie swoich najlepszych biegaczy wystawili na koniec. Joergen Graabak odskoczył Manuelowi Faisstowi na 1:10. Minutę więcej tracił na końcu swojej zmiany Hideaki Nagai, a kolejną minutę później na stadionie zameldował się Franz-Josef Rehrl. Jarl Magnus Riiber na ostatniej zmianie dopełnił formalności i Norwegowie z potężną przewagą triumfowali w zawodach. Na niezagrożonej drugiej pozycji sztafetę niemiecką do mety przyprowadził Vinzenz Geiger. Podium uzupełnili Japończycy. Na kolejnych lokatach uplasowali się Austriacy, Finowie i Włosi.