Lozanna 2020 – Biegi narciarskie: szwedzkie złoto i trzy Polki w TOP 30

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 21.01.2020, 12:35

Szwedka Maerta Rosenberg wygrała bieg na 5 km stylem klasycznym dziewcząt i zdobyła swój trzeci olimpijski medal w Lozannie. Trzeci krążek do kolekcji dołoży także Siri Wigger ze Szwajcarii, która dziś była druga. Na najniższym stopniu podium Amerykanka Kendall Kramer. Polki spisały się poniżej oczekiwań – wszystkie zajęły miejsca w 30-stce, ale najlepsza z nich Hanna Popko była dopiero 18.

Indywidualne zmagania biegaczek narciarskich podczas młodzieżowych igrzysk w Lozannie zwieńczyły biegi interwałowe na dystansie 5 km techniką klasyczną. Rywalizacja od początku do końca toczyła się pod dyktando Szwedki Maerty Rosenberg, która biegła tempem nieosiągalnym dla rywalek. Już na pierwszym punkcie pomiarowym (1.2 km) wypracowała sobie wyraźną przewagę nad resztą stawki – ponad 8 sekund, by na półmetku powiększyć ją do kilkunastu sekund. Ostatecznie 17-letnia Szwedka wygrała z czasem 14:15.7, o blisko 13 sekund lepszym od Szwajcarki Siri Wigger. Obie zawodniczki stały na podium we wszystkich rozgrywanych w Lozannie konkurencjach biegowych. Rosenberg to wicemistrzyni olimpijska w crossie i brązowa medalistka w sprincie, a Wigger w poprzednich startach zdobyła dwa złote krążki.

Za plecami Szwedki i Szwajcarki do samego końca toczyła się wyrównana walka o brąz. W pierwszej połowie dystansu czołowe pozycje zajmowały Szwedka Tove Ericsson i Norweżka Maria Hartz Melling, ale z czasem osłabły. Największą wytrzymałością w końcówce popisały się z kolei Amerykanki. Niesamowicie mocno ostatnie kilometry pobiegła Kendall Kramer, która z 8. lokaty zajmowanej na półmetku rywalizacji awansowała na 3. miejsce! Tym samym zawodniczka z USA zdobyła swój pierwszy medal młodzieżowych igrzysk. Tuż za podium uplasowała się druga z amerykańskich biegaczek – Sydney Palmer-Leger. Kolejne pozycje dla Norweżki Melling, Niemki Thannheimer, Norweżki Roenning i Szwedki Ericsson.

W gronie 79. juniorek młodszych oglądaliśmy trzy reprezentantki Polski z kadry A: Karolinę Kaletę, Karolinę Kukuczkę i Hannę Popko. Choć wszystkie Biało-Czerwone ukończyły rywalizację na miejscach w czołowej „trzydziestce”, liczyliśmy na wyższe lokaty. Pochwalić należy najmłodszą w kadrze Hannę Popko, która przed igrzyskami w Lozannie notowała wyraźnie słabsze wyniki od koleżanek z reprezentacji, a dziś była z nich najlepsza. Popko została sklasyfikowana na 18. miejscu (tę samą lokatę zajęła także w crossie i sprincie), ze stratą minuty i 17 sekund do Rosenberg. Na 20. pozycji bieg ukończyła Karolina Kaleta (+1:20.4) i to jest spore rozczarowanie. Polka na liście rankingowej zajmowała 8. miejsce w gronie startujących i liczyliśmy, że zamelduje się w czołówce rywalizacji. 21. miejsce zajęła Karolina Kukuczka (+1:25.9) i to również jest pozycja nieco słabsza niż wskazywałby na to ranking. Jak na start w najważniejszej imprezie sezonu w tej kategorii wiekowej nasze reprezentantki spisały się przeciętnie.