Biegi narciarskie – PŚ: Johaug najlepsza w pościgu

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 19.01.2020, 12:32

Therese Johaug wygrała bieg pościgowy na 10 km techniką klasyczną w Nowym Mieście na Morawach. Polki bez punktów.

Do biegu pościgowego klasykiem na dystansie 10 km zawodniczki przystępowały z różnicami czasowymi z wczoraj. Therese Johaug już na starcie miała ponad pół minuty zapasu nad Natalią Niepriajewą, a jeszcze więcej nad kolejnymi rywalkami. W tej sytuacji nie pozostawało jej nic innego jak po prostu swoim tempem samotnie podążyć do mety. Tak też zrobiła, przy okazji powiększając przewagę nad resztą stawki na mecie do ponad minuty.

Natalia Niepriajewa nie próbowała gonić Johaug, ale poczekała na rywalki zza pleców, czyli Ingvild Flugstad Oetberg i Heidi Weng. Biegaczki we trójkę pokonały cały dystans, a rola nadającej tempo w tym trio przypadła Oestberg. Niepriajewa rozsądnie szafowała siłami i wyprzedziła reprezentantki Norwegii dopiero na finiszu. Oestberg i Weng finiszowały jednocześnie, jednak ostatecznie trzecie miejsce przypadło Ingvild. Lokaty w czołowej 10-tce zajęły także: Krista Parmakoski, Ebba Andersson, Kerttu Niskanen, Katerina Razymova, Ragnhild Haga i Jessica Diggins.

W biegu w Nowym Mieście na Morawach wystąpiły dwie reprezentantki Polski. Ambitnie o miejsce w 30-stce walczyła Izabela Marcisz, ale kolejnych punktów Pucharu Świata ostatecznie zdobyć się nie udało. Polka ruszała na trasę jako 41. i z biegiem czasu przesuwała się w górę klasyfikacji. Na punkcie pomiarowym na 7.5 km Marcisz była 32., a ostatecznie została sklasyfikowana o jedną pozycję niżej. Na mecie Polka miała ponad 4 minuty straty do Johaug, a do miejsca w TOP 30 zabrakło 25 sekund. Weronika Kaleta startowała jako 55. i po dzieiejszym biegu w klasyfikacji awansowała o dwie pozycje. Ostatecznie druga z reprezentantek Polski zajęła 53. pozycję w stawce 61. biegaczek. Jej strata do Johaug to prawie 7 minut.

Najlepszy czas netto dnia miała Therese Johaug. Drugi rezultat to wynik Ingvild Flugstad Oestberg, trzeci – Heidi Weng. Czasy netto z dzisiejszego biegu nie są nagradzane punktami Pucharu Świata, te przyznane zostały tylko za kolejność na mecie. Wyniki netto Polek to 34. czas Izabeli Marcisz i 53. Weroniki Kalety.