Lozanna 2020 – Biegi narciarskie: Szwajcarka i Norweg najlepsi w crossie, Polacy w półfinałach

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 18.01.2020, 15:05

Pierwsze złote medale III Zimowych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w biegach narciarskich zdobyli Siri Wigger i Nikolai Holmboe. Szwajcarka i Norweg byli najlepsi w crossie. Troje reprezentantów Polski zakwalifikowało się do półfinałów, jednak na tym etapie odpadli z rywalizacji.

Cross – czyli ekstremalny sprint techniką dowolną na trasie z przeszkodami – na młodzieżowych igrzyskach rozegrano po raz drugi w historii. Cztery lata temu w Lillehammer historyczne medale zdobyli Szwedka Moa Lundgren i Koreańczyk (a obecnie Norweg) Magnus Kim (obecnie Magnus Boee).

Dziś najwięcej powodów do radości mieli gospodarze imprezy, bowiem ich zawodniczka została młodzieżową mistrzynią olimpijską i zdobyła zarazem pierwszy w historii YOG-ów medal dla Szwajcarii w biegach narciarskich. 16-letnia Siri Wigger była faworytką rywalizacji i ze swojej roli wywiązała się znakomicie. Młodziutka Szwajcarka wygrała wszystkie biegi dnia – od kwalifikacji po finał – nie pozostawiając złudzeń, kto jest najlepszy. Zawodniczce gospodarzy po piętach deptały reprezentantki Szwecji. Medalową passę szwedzkich juniorek na YOG-ach podtrzymały: srebrna medalistka w crossie Maerta Rosenberg i brązowa medalistka Tove Ericsson. Poza podium Amerykanka Sydney Palmer-Leger, Norweżka Anna Heggen i Rosjanka Jewgienia Krupicka.

W rywalizacji chłopców bój o zwycięstwo i medale stoczyli reprezentanci Norwegii i Szwecji. Zwyciężył Norweg Nicolai Holmboe, a dwa kolejne miejsca na podium – podobnie jak u dziewcząt – zajęli reprezentanci Kraju Trzech Koron: Edvin Anger i Albin Aastroem. Blisko medalu był też Amerykanin Will Koch, jednak ostatecznie skandynawscy rywale okazali się szybsi.

Przez kwalifikacje crossu przebrnęło troje z sześciorga reprezentantów Polski. Najlepszy wynik uzyskała Karolina Kaleta, która w eliminacjach była 13. Na 24. pozycji sklasyfikowano Hannę Popko w gronie dziewcząt i Piotra Sobiczewskiego wśród chłopców. Pozostali Biało-Czerwoni – Karolina Kukuczka, Sebastian Bryja i Robert Bugara – zajęli miejsca w czwartej dziesiątce. Na starcie crossu stawiło się 80 biegaczek i 85. biegaczy, a czołowe 30-stki kwalifikacji awansowały do trzech 10-osobowych półfinałów.

Karolina Kaleta, Hanna Popko i Piotr Sobiczewski odpadli w biegach półfinałowych. Hanna Popko finiszowała z 6. rezultatem w swoim biegu, ale to był zbyt słaby czas, by myśleć o awansie do finału. Karolina Kaleta i Piotr Sobiczewski zajęli w półfinałach 9-te miejsca. Karolina może jednak mówić o dużym pechu, bo – według słów Justyny Kowalczyk na twitterze – Polka biegła po finał, ale "na 200 m przed metą pokonała ją druga skocznia". Ostatecznie najwyżej sklasyfikowaną polską biegaczką była dziś Popko – 18. pozycja. Tym samym nikt z Biało-Czerwonych nie poprawił wyniku Mateusza Haratyka sprzed czterech lat – reprezentant Polski w igrzyskach w Lillehammer biegł w finale i zajął w nim 10. lokatę.

Jutro biegacze narciarscy będą rywalizować o kolejne medale młodzieżowych igrzysk, tym razem w sprintach techniką dowolną.