Pięciobój nowoczesny: Szwajcarka przerywa włoską dominację

• Data publikacji: 15.06.2018, 18:00

Złotem Anny Jurt zakończyły się indywidualne zmagania czwórboistek na mistrzostwach Europy juniorów w pięcioboju nowoczesnym. Szwajcarka wyprzedziła Włoszki Alice Rinaudo i Białorusinkę Jekaterinę Etsinę. Agnieszka Wysokińska zajęła 18. miejsce, a Katarzyna Ligęza była 34.

Zawody rozpoczęły się od pływania. Z czasem 2:15,44 pierwszą konkurencję wygrała Włoszka Agnese Petricca, wyprzedzając o 2,53 Francuzkę Emmę Riff i o 3,07 swoją rodaczkę Beatrice Mercuri. 18. miejsce z czasem 2:25,55 zajęła Katarzyna Ligęza, natomiast Agnieszka Wysokińska uplasowała się na 23. pozycji z rezultatem 2:26,80.

W szermierce najlepsza okazała się inna reprezentantka Italii, Alice Rinaudo, która wygrała 28 pojedynków w rundzie wstępnej i warty dwa punkty swój jedyny pojedynek w rundzie bonusowej. Ubiegłoroczna brązowa medalistka mistrzostw Europy w tej kategorii wiekowej objęła też prowadzenie w klasyfikacji łącznej, wyprzedzając Rosjankę Janę Solowiewą i Brytyjkę Alexandrę Bousfield. Swoją pozycję znacznie poprawiła Wysokińska - wynikiem 21+1 wygranej awansowała do pierwszej dziesiątki. Słabiej spisała się Ligęza - z zaledwie 11+1 zwycięstwem na planszy spadła na 34. lokatę.

Do kombinacji Rinaudo startowała 28 sekund przed Solowiewą i 29 przed Bousfield. Taka kolejność utrzymywała się do trzeciego strzelania, na którym na drugie miejsce awansowała inna Brytyjka, Annabel Denton. Na trzecim okrążeniu biegu Solowiewa i Bousfield opadły z sił, natomiast do walki o medale włączyły się Lea Maria Lopez, Julija Siergiejewa i Anna Jurt.  Szwajcarka wybiegła z ostatniej wizyty na strzelnicy na drugim miejscu, przed Włoszką i Białorusinką Jekateriną Etsiną. Do mety pierwsza dobiegła Rinaudo, jednak po zawodach otrzymała 10 sekund kary za nieregulaminowy strój, podobnie jak trzecia na mecie Lopez. Wobec tego złoty medal trafił do drugiej na mecie Jurt, a Rinaudo zdobyła srebro, natomiast na najniższym stopniu podium stanęła Etsina. Agnieszka Wysokińska zakończyła zmagania na 18. pozycji, a Katarzyna Ligęza była 34.