Siatkówka – kwalifikacje IO: znamy wszystkich uczestników igrzysk! Z kim zagrają Polacy?

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 13.01.2020, 13:38

Zakończyły się kontynentalne kwalifikacje do igrzysk w Tokio i poznaliśmy wszystkich uczestników olimpijskich zmagań. Ostatnie bilety do Japonii wywalczyli triumfatorzy turniejów w Ameryce Północnej i Środkowej: Dominikanki oraz Kanadyjczycy, a także zwycięzcy rywalizacji mężczyzn w Ameryce Południowej – reprezentanci Wenezueli. Znamy także przypuszczalne składy grup olimpijskiego turnieju. Sprawdźcie, z kim – najprawdopodobniej – zagrają Polacy.

Kwalifikacje strefy NORCECA

Turnieje kwalifikacyjne do igrzysk w Tokio strefy NORCECA (Ameryka Północna i Środkowa) zakończyły się triumfami gospodarzy. W męskiej rywalizacji w Vancouver Kanadyjczycy wygrali wszystkie trzy spotkania. Bez straty seta zakończyły się potyczki z reprezentacjami Portoryko i Meksyku, a o losach awansu na igrzyska przesądziła wygrana po dramatycznym, pięciosetowym boju z Kubą. Siatkarze z Kraju Klonowego Liścia znaleźli się pod ścianą, gdy rywale objęli prowadzenie 2:0 w setach. Wytrzymali jednak ogromne napięcie, zmobilizowali się i zdołali odwrócić losy rywalizacji na swoją korzyść (22:25, 22:25, 25:12, 25:21, 15:9). Kanadyjczycy zagrają w igrzyskach po raz piąty.

Turniej kwalifikacyjny kobiet w Santo Domingo zakończył się kompletem zwycięstw gospodyń, choć Dominikanki również nie miały łatwo. Już na inaugurację bardzo trudne warunki postawiły gospodyniom siatkarki z Meksyku, które ostatecznie uległy Dominikanie po tie-breaku (25:19, 25:17, 21:25, 23:25, 15:5). W kolejnym meczu siatkarki z Dominikany w czterech setach pokonały Kanadyjki, a na koniec przypieczętowały awans na igrzyska efektownym triumfem 3:0 nad ekipą z Portoryko.

Kwalifikacje mężczyzn strefy CSV

Niesamowicie wyrównana walka o ostatni bilet do Tokio w turnieju męskim toczyła się w nocy polskiego czasu w turnieju w chilijskim Santiago. W południowoamerykańskich kwalifikacjach wystąpiły ekipy z Wenezueli, Kolumbii, Chile i Peru. Zespoły z Wenezueli, Chile i Peru zakończyły turniej z dwoma zwycięstwami i porażką na koncie. Najwięcej punktów w trzech spotkaniach zebrała ekipa z Wenezueli (7 pkt.), co przesądziło o awansie na igrzyska. Wenezuelczycy na inaugurację zmagań przegrali z Chile w czterech setach, a później odnieśli dwa triumfy: 3:1 nad Kolumbią i 3:0 nad Peru. Tuż za Wenezuelczykami w końcowej klasyfikacji uplasowali się gospodarze (6 punktów), a za nimi Kolumbijczycy (5 pkt.). Wenezuela zagra na igrzyskach po raz drugi w historii.

Z kim w Tokio zagrają polscy siatkarze?

Znamy już wszystkich uczestników olimpijskich zmagań w Tokio w siatkówce. Obok polskich siatkarzy, którzy przepustkę do Tokio zdobyli dzięki zwycięstwu w turnieju interkontynentalnym w Gdańsku, w Japonii zagrają: gospodarze imprezy, Brazylijczycy, Amerykanie, Włosi, Rosjanie, Argentyńczycy (zwycięzcy turniejów interkontynentalnych), Francuzi, Tunezyjczycy, Irańczycy, Kanadyjczycy i Wenezuelczycy (zwycięzcy kontynentalnych kwalifikacji). Jeśli zasady przydzielania do grup w olimpijskim turnieju będą takie jak w poprzednich latach (tzw. „serpentyna” ustalana na podstawie rankingu FIVB), Polacy najprawdopodobniej w fazie grupowej igrzysk zmierzą się z Japończykami, Włochami, Iranem, Kanadą i Wenezuelą.

W siatkarskim turnieju kobiet w Tokio zagrają: Japonki (gospodynie), Serbki, Chinki, Amerykanki, Brazylijki, Rosjanki, Włoszki (turnieje interkontynentalne), Argentynki, Turczynki, Kenijki, Koreanki i Dominikanki (kwalifikacje kontynentalne).

Męska rywalizacja w piłce siatkowej w Tokio potrwa w dniach 25 lipca-8 sierpnia 2020r. Siatkarki do zmagań przystąpią dzień później, a mecz finałowy odbędzie się w dniu zakończenia imprezy, czyli 9 sierpnia br.