Łyżwiarstwo szybkie - ME: medal był blisko, Polki czwarte w biegu drużynowym

• Data publikacji: 12.01.2020, 19:07

Naprawdę przyzwoitymi, a nawet dobrymi rezultatami zakończyły się dla nas Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim, które odbywały się w Heerenveen. Polska drużyna panczenistek zajęła 4. miejsce w biegu drużynowym, a Karolina Bosiek i Kaja Ziomek ukończyły swoje zmagania w czołowej "8".

Niedzielne popołudnie w Heerenveen rozpoczęło się wyścigami drużynowymi kobiet i mężczyzn. Jako pierwsze na lód wyszły panie, a zmagania zainaugurowały Belgijki, które osiągnęły czas 3:17,99. Był to zaledwie przedsmak emocji, bowiem w drugiej parze zmierzyły się ze sobą gospodynie oraz Rosjanki. Było wiadomo, że te dwie nacje rozstrzygną rywalizację między sobą. Holenderki nie zawiodły oczekiwań swoich kibiców i o ponad sekundę pokonały swoje rywalki. W związku z tym, że czas Belgijek był, krótko pisząc, słaby szansa na brąz otworzyła się dla Białorusinek i Polek. Niestety z tego bezpośredniego pojedynku zwycięsko wyszły te pierwsze, które wyprzedziły biało - czerwone na finiszu o 0,15 s.

W zmaganiach mężczyzn los także skojarzył Białoruś i Polskę. Jednak w porównaniu do wyścigów pań, ta para rozpoczynała walkę o medale. Niestety i tu reprezentanci naszych wschodnich sąsiadów okazali się lepsi. Tym razem zadecydowała różnica 0,21 s. Kibice gospodarzy ponownie mieli powody do radości, bowiem Holendrzy triumfowali przed Rosjanami i Norwegami.

6. Polska 3:49,99

Bardzo dobry występ w wyścigu na 500 m zaliczyła Kaja Ziomek. Młoda sprinterka pobiła rekord życiowy i z czasem 1:16,53 uplasowała się na 8. pozycji. Dwa miejsca niżej sklasyfikowana została najbardziej doświadczona z naszych reprezentantek - Natalia Czerwonka. Przegrała o 0,17 s z młodszą koleżanką z reprezentacji. 16. lokatę zajęła Andżelika Wójcik. Zwyciężyła zawodniczka gospodarzy Jutte Leerdam, która wyprzedziła dwie Rosjanki - Darię Kachanovą i Yeakterinę Shikhovą.

Podium odwróciło się w rywalizacji mężczyzn na tym samym dystansie. Najlepszy okazał się bowiem Paweł Kuliżnikow z rekordem toru (1:07,09). Rosjanin wygrał z dwoma Holendrami - Thomasem Krolem i Kaiem Verbijem. Znakomity start zanotował Artur Nogal, który podobnie jak Ziomek, pobił rekord życiowy. Od dziś wynosi on 1:08,99. Dało to Nogalowi 7. miejsce. Pozostali reprezentanci Polski, czyli Sebastian Kłosiński i Piotr Michalski uplasowali się w drugiej dziesiątce - kolejno na 13. i 19. pozycji.