Tenis - ATP Cup: Serbia zwycięzcą premierowej edycji!

• Dodał: Marcin Zagól
  • Data publikacji: 12.01.2020, 15:47

Reprezentacja Serbii okazała się najlepsza podczas pierwszej edycji międzynarodowego turnieju tenisowego ATP Cup! Po fantastycznym finale pokonała Hiszpanię 2:1 i sięgnęła po puchar. Bohaterem tej drużyny został niesamowity Novak Djoković, który w przeciągu całego turnieju nie zanotował ani jednej porażki zarówno w singlu, jak i deblu.

Turniej ATP Cup jest już historią. Pierwsza edycja drużynowego turnieju została rozegrana w trzech miastach australijskich: Brisbane, Perth oraz Sydney. W pierwszych dwóch miastach została rozegrana faza grupowa, natomiast w Sydney oprócz pierwszej części, została rozegrana również faza finałowa. W zawodach wzięły udział 24 drużyny, które zostały podzielone do 6 grup. Do fazy pucharowej awansowali zwycięzcy grup oraz dwie najlepsze drużyny z drugich miejsc. Ostatecznie, po rozgrywkach trwających 10 dni, na placu boju pozostały reprezentacje Serbii oraz Hiszpanii. W wielkim finale triumfował kraj z Bałkanów, zwyciężając w stosunku 2:1.

Na początek rywalizacji na kort wyszli Dusan Lajović oraz Roberto Bautista Agut. Faworytem tego pojedynku był Hiszpan, który w przeciągu całego turnieju nie przegrał żadnego spotkania w singlu, nie tracąc nawet seta w rozegranych 6 meczach. Start premierowej odsłony należał do niego, gdyż szybko przełamał Serba i wyszedł na prowadzenie 3:0. Później jednak Lajovic opanował początkowe nerwy i odrobił stratę przełamania. Końcówkę jednak Hiszpan rozegrał znacznie lepiej, dzięki czemu wygrał tą partię 7:5. W drugim secie dominacja Roberto Bautisty była już znacznie bardziej widoczna, dzięki czemu wygrał tą odsłonę 6:1, a cały mecz 2:0, dając prowadzenie reprezentacji Hiszpanii.

W drugim spotkaniu tej rywalizacji czekało nas elektryzujące widowisko, bowiem na Ken Rosewall Arena wyszli obecnie najlepsi zawodnicy na świecie, Rafael Nadal oraz Novak Djoković. Było to ich już 55. spotkanie, a ich bilans wynosił 28-26 na korzyść Serba. Początek premierowej odsłony należał do Nole, gdyż już w pierwszym gemie przełamał Hiszpana. Następnie Djoković przez pozostałą część seta prezentował niesamowicie solidną dyspozycję, popełniając niewielką ilość błędów, dzięki czemu zapisał tą partię na swoją korzyść w stosunku 6:2. Drugi set był już bardziej wyrównany, a tenisiści świetnie rozgrywali swoje gemy serwisowe, co ostatecznie doprowadziło do tiebreaka. W nim lepszy był Novak Djoković, który wykorzystał pierwszą piłkę meczową i wyrównał stan rywalizacji między Serbią a Hiszpanią.

O to, która drużyna miała wznieść puchar ATP Cup, miał zadecydować pojedynek deblowy. Serbię reprezentowali Novak Djoković i Viktor Troicki, natomiast w barwach Hiszpanii stanęli Pablo Carreno-Busta oraz Feliciano Lopez. W tym pojedynku lepsi okazali się tenisiści z Serbii, którzy pomimo słabszego początku kontrolowali przebieg spotkania i pewnie zwyciężyli w dwóch setach 6:3 6:4, zapewniając triumf swojej reprezentacji w turnieju ATP Cup!

Polscy tenisiści zanotowali pozytywny akcent podczas tego turnieju. Mimo odpadnięcia po fazie grupowej, rozegrali fantastyczne spotkania z tenisiści przeważnie wyżej notowanymi od nich. Warto tu wspomnieć występ Kacpra Żuka, który w swoim debiucie w ATP rozegrał świetny mecz z mistrzem US Open z 2014 roku, Marinem Ciliciem, a następnie sensacyjnie pokonał znacznie wyżej notowanego Austriaka Dennisa Novaka. Dla Huberta Hurkacza również był to bardzo dobry turniej, gdyż we wszystkich meczach singlowych nie zanotował ani jednej porażki, pokonując wyżej notowanych rywali w rankingu ATP.

Serbia - Hiszpania 2:1

Dusan Lajović - Roberto Bautista Agut 5:7 1:6

Novak Djoković - Rafael Nadal 6:2 7:6(4)

Novak Djoković/Viktor Troicki - Pablo Carreno-Busta/Feliciano Lopez 6:3 6:4