Szermierka - PŚ: Apithy najlepszym szablistą GP w Monteralu

• Data publikacji: 12.01.2020, 07:00

Francuz Bolade Apithy wygrał rozegrane w Monteralu zawody Grand Prix szablistów. W finale pokonał Włocha Lucę Curatoliego.

Zawody w Kanadzie odbywały się bez udziału Polaków. Apithy na najwyższym stopniu podium stanął po raz drugi w karierze, choć ma już 34 lata. W drodze do ostatecznego zwycięstwa pokonał wielu wyżej notowanych rywali - Koreańczyka Gu Bongila w 1/8 finału, jego rodaka Kim Junghwana w ćwierćfinale, Włocha Samele Luigi w półfinale i Lucę Curatolego w finale. Wszystkie te wygrane były przekonujące, wysokie, nie było w nich przypadku ani wiele szczęścia. To był po prostu dzień Francuza.

Curatoli, mimo że jest młodszy o blisko 10 lat, ma na koncie więcej pucharowych medali. W finale Grand Prix był po raz trzeci. W półfinale pokonał doświadczonego Gruzina Sandro Bazadze, dla którego był to drugi półfinał Grand Prix w karierze. Zawiedzeni mogą się czuć Koreańczycy, którzy nie zdobyli medalu. Sanguk Oh przegrał w ćwierćfinale z Bazadze. Na tym samym etapie z turniejem pożegnał się Węgier Aron Szilagyi, dwukrotny mistrz olimpijski, mający w dorobku ponad 30 medali pucharu świata. Bez sukcesu kończą turniej Amerykanie - Daryl Homer odpadł w cwierćfinale, Eli Dershewitz rundę wcześniej.