Siatkówka - kwalifikacje IO: Tunezyjczycy jadą do Tokio

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 11.01.2020, 21:22

Tunezyjczycy wygrali afrykańskie kwalifikacje olimpijskie. W kluczowym spotkaniu bez straty seta pokonali odwiecznych rywali z Egiptu.

Tunezja jako dziewiąta drużyna zagwarantowała sobie prawo startu w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Siatkarze z tego kraju triumfowali w afrykańskim turnieju kwalifikacyjnym, w pokonanym polu pozostawiając cztery inne zespoły z Czarnego Lądu.

W kwalifikacjach w Kairze pierwotnie miało zagrać pięć drużyn, jednak reprezentacja Ghany zrezygnowała z udziału w turnieju. W tej sytuacji o bilet do Tokio w systemie „każdy z każdym” walczyli siatkarze z Tunezji, Kamerunu, Algierii i Egiptu. Meczem, który de facto przesądził o awansie na igrzyska było spotkanie dwóch faworytów zmagań: Egipcjan i Tunezyjczyków. W  tej rywalizacji gospodarze nie wytrzymali presji i przed własną publicznością ulegli ekipie z Tunezji w trzech setach (27:29, 14:25, 23:25). Nie pomógł świetnie dysponowany Ahmed Abdelhay – zdobywca 23 punktów – u rywali atak rozłożył się bardziej równomiernie, Tunezja popełniła też znacznie mniej błędów własnych. W całym turnieju Tunezyjczycy stracili tylko jednego seta (w spotkaniu z Algierią) i z kompletem punktów zapewnili sobie prawo występu w igrzyskach w Tokio.

Tunezja w igrzyskach olimpijskich zagra po raz siódmy. Ostatni raz siatkarzy z tego kraju oglądaliśmy w akcji w Londynie w 2012 roku – wówczas uplasowali się na ostatniej pozycji, ex aequo z Brytyjczykami.

Aktualnie znamy dziewięciu uczestników turnieju siatkarskiego mężczyzn w Tokio. Są to drużyny z Japonii (gospodarz), Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Polski, Rosji, Argentyny (zwycięzcy turniejów interkontynentalnych), Francji i Tunezji (zwycięzcy kontynentalnych kwalifikacji). W ciągu dwóch kolejnych dni poznamy triumfatorów zmagań w Azji, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej.