Narciarstwo alpejskie – PŚ: gigant dla Kranjca

• Data publikacji: 11.01.2020, 14:40

Podczas slalomu giganta w Adelboden narciarze zaprezentowali kibicom dwa zupełnie odmienne przejazdy. Ostatecznie jednak był to dzień narciarzy z Bałkanów. Wygrał Słoweniec Zan Kranjec, a drugi był Chorwat Filip Zubcic. Na najniższym stopniu podium ex aequo stanęli Victor Muffat-Jeandet z francji i Henrik Kristoffersen z Norwegii.

Po pierwszym przejeździe wyniki były nieco sensacyjne. Z czasem 1:12,25 prowadził Luca de Aliprandini. Włoch jak dotąd ani razu nie stał na podium Pucharu Świata. Jego najlepszym jak dotąd wynikiem było 4. miejsce zajęte dwa lata temu w... Adelboden. Jeszcze bardziej zaskakujące było drugie miejsce. Zajmował je inny z Włochów, również 29-letni, jednak o wiele mniej znany. Był nim Giovanni Borsotti, startujący z dopiero 53. numerem. Do swojego rodaka tracił tylko 0,04 sekundy. Od dwóch lat nie zdobył on nawet punktów w Pucharze Świata, a w poszukiwaniu najlepszego w karierze wyniku trzeba się cofnąć do do grudnia 2015, kiedy to był 6. w Val d'Isere. Trzeci ze stratą 0,11 s był Loic Meillard ze Szwajcarii. Tylko 0,02 s tracili natomiast Francuz Mathieu Faivre i Kanadyjczyk Erik Read.

Druga część rywalizacji przyniosła jednak bezlik zmian. Na pierwsze miejsce z 6. awansował Słoweniec Zan Kranjec, którego łączny rezultat wyniósł 2:27,90. To jego drugie zwycięstwo w karierze. W grudniu 2018 był najlepszy w Saalbach. Wyprzedził o 0,29 s Filipa Zubcicia. Chorwat awansował na drugie miejsce z siódmego zajmowanego na półmetku. Tym samym po raz pierwszy w karierze stanął na podium w Pucharze Świata. Jak dotąd jego najlepszym wynikiem było 7. miejsce w Alta Badii w grudniu 2014 roku. Na trzecim stopniu podium ex aequo stanęli Francuz Victor Muffat-Jeandet i Norweg Henrik Kristoffersen, którzy do zwycięzcy stracili 0,64 s. Awansowali odpowiednio z 15. i 10. miejsca. Tylko 0,02 s do podium stracił Aleksander Aamodt Kilde z Norwegii. Aż o 21. miejsc awanswał Roland Leitinger, który ostatecznie uplasował się na 6. pozycji. Prowadzący na półmetku de Aliprandini nie ukończył swojego występu. Borsotti spadł na miejsce 14., Meillard na 17., Faivre na 8., a Read aż na 24.