Siatkówka - kwalifikacje IO: Francuzi w Tokio!

• Data publikacji: 10.01.2020, 22:44

Finał turnieju kwalifikacyjnego siatkarzy w strefie europejskiej był zaskakująco krótkim widowiskiem. Francuzi pokonali Niemców 3:0 i wybiorą się w lipcu do Tokio walczyć o olimpijskie medale.

Finał miał być zaciętym, zapewne pięciosetowym widowiskiem, wszak grały drużyny o podobnym potencjale. Za Niemcami stała własna hala i publiczność, za Francuzami chyba jednak ciut lepszy skład i większe umiejętności. Mecz zakończył się jednak po trzech setach, choć nie było to jednostronne widowisko.

Trójkolorowi bezwzględnie wykorzystali swoje atuty - potężny serwis i skuteczny blok. Niemcy byli jakby nieco spętani stawką meczu. W och drużynie wynik trzymał Gyorgy Grozer, który w całym meczu zdobył 20 punktów. Pozostali siatkarze niemieccy grali słabiej niż w fazie grupowej i półfinale, popełniali więcej błędów, byli mniej skuteczni w odbiorze i ataku. Przebieg poszczególnych setów był podobny. Francuzi przez większość czasu mieli niewielką przewagę, rywale wciąż ich gonili, czasami doprowadzali do remisu, ale istotnej przewagi nie byli w stanie zbudować. Końcówki także należały do Trójkolorowych, którzy wygrywali poszczególne sety do 20, 20 i 23. Mecz zakończył się symbolicznie, autową zagrywką Niemców.

Francuzi są dziewiątą drużyną, która zapewniła sobie występ w Tokio. Przypomnijmy, że prócz gospodarzy zagrają ww stolicy Japonii zwycięzcy turniejów interkontynentalnych: Brazylia, USA, Polska, Włochy, Rosja i Argentyna oraz triumfatorzy turniejów kontynentalnych: Francja i Tunezja. Do rozstrzygnięcia pozostały turnieje amerykańskie i azjatycki. Ciekawostką jest, że na igrzyskach wystąpią dwie drużyny, które Polacy wyeliminowali na turnieju interkontynentalnym w Gdańsku - Francja i Tunezja.

Francja - Niemcy 3:0 (25:20, 25:20, 25:23)

najwięcej punktów: Patry 14, Ngapeth 12 - Grozer 20, Fromm 5