Siatkówka - kwalifikacje IO: Kenijki jadą do Tokio

• Data publikacji: 09.01.2020, 21:52

Kobieca drużyna Kenii wygrała afrykański turniej eliminacyjny do igrzysk olimpijskich w Tokio w siatkówce. Kenijki zagrają na igrzyskach po 16 latach przerwy.

W historii turniejów siatkarskich dotąd tylko trzy kobiece drużyny z Afryki grały na igrzyskach: Kenia w 2000 i 2004, Algieria w 2008 i 2012 oraz Kamerun cztery lata temu. Afrykańskie drużyny zawsze zajmowały 11. miejsce, ale system kwalifikacji gwarantuje im co najmniej jedno miejsce w olimpijskich szrankach. W tym roku przydzielono je na rozegranym w Yoaunde turnieju, w którym prócz gospodyń Kamerunek wzięły udział Kenia, Botswana, Nigeria i Egipt. Faworytkami były gospodynie i Kenijki, namieszać mogły ewentualnie Egipcjanki.

Obie faworyzowane drużyny swoje pierwsze dwa mecze wygrały pewnie. Kamerunki pokonały Botswanę i Nigerię po 3:0, zaś Kenijki Egipt 3:1 i Botswanę 3:0. Do decydującego meczu doszło już we wtorek. Po blisko 150 minutach gry, w obecności 3500 kibiców Kenia w tie breaku pokonała uczestniczki igrzysk w Rio de Janeiro i praktycznie w ten sposób zapewniła sobie bilety do Japonii. W ostatnim dzisiejszym meczu Kenijki bardzo pewnie pokonały Nigerię 3:0 i przypieczętowały awans. Zwycięstwo Kamerunu z Egiptem 3:0 było już tylko okazją do otarcia łez po przegranych eliminacjach. Pozostałe drużyny były tłem dla dwóch najlepszych ekip.