Siatkówka - kwalifikacje IO: Niemki i Niderlandki blisko półfinału

• Data publikacji: 08.01.2020, 21:40

W środę rozegrano kolejne mecze w ramach siatkarskiego turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Drugie zwycięstwo odniosły Niemki, Niderlandki, a mecz o pozostanie w grze wygrała też Turcja.

To właśnie Turczynki i Chorwatki zaczęły najwcześniej i już na samym początku tego meczu zapachniało sporą sensacją. Set był bardzo zacięty i do końca trwała zaciekła walka o każdą piłkę. Jednak to, Chorwatki zwyciężyły ostatecznie w grze na przewagi - 28:26 i objęły zaskakujące prowadzenie. W kolejnej odsłonie wszystko wróciło już do normy, a Turczynki w popisowy sposób rozbiły swoje rywalki, wygrywając do 12. Następne sety również były pod kontrolą zawodniczek Giovanniego Guidettiego, które spokojnie triumfowały w nich do 20 oraz 21, zwyciężając całe spotkanie - 3:1. Świetnie dziś grał duet Zehra Gunes - Hande Baladin, który zdobył łącznie 31 punktów.

Chorwacja 1:3 Turcja (28:26, 12:25, 20:25, 21:25)

Chorwacja: Matea Ikić 15, Martina Samadan 14, Samanta Fabris 14, Lucija Mlinar 6, Katarina Pavicić 5, Sanja Gamma 4, Beta Dumancić 4, Bernarda Brcić 2, Rene Sain (L), Ema Strunjak, Bozana Butigan, Nikolina Bozicević (L), Lea Deak, Lara Vukasović

Turcja: Zehra Gunes 16, Hande Baladin 15, Eda Erdem Dundar 14, Meryem Boz 14, Meliha Ismailoglu 13, Cansu Ozbay 5, Simge Sebnem Akoz (L), Seyma Ercan, Naz Aydemir Akyol, Asli Kalac, Fatma Yildirim, Ayca Aykac (L), Tugba Senoglu, Ebrar Karakurt

.....

Drugie z rzędu zwycięstwo odniosły Niemki, które praktycznie zapewniły sobie tym samym awans do półfinału. Tym razem nasze zachodnie sąsiadki ograły Belgijki, również - 3:1. Trzeba jednak powiedzieć, że wszystkie sety były niezwykle zacięte, a zwłaszcza ten pierwszy, gdzie Niemki potrzebowały aż 33 punktów, aby przełamać rywalki. Kolejne dwie odsłony kończyły się wynikiem - 26:24. Najpierw dla podopiecznych Felixa Koslowskiego, a potem dla Belgii. Ostatnie słowo należało jednak znów do Niemek, które triumfowały do 22, a w całym meczu - 3:1. Po raz kolejny wielką klasą błysnęły Louisa Lippmann i Hanna Orthmann, zdobywając razem 55 punktów.

Belgia 1:3 Niemcy (31:33, 24:26, 26:24, 22:25)

Belgia: Britt Herbots 26, Kaja Grobelna 21, Celine van Gestel 11, Dominika Sobolska 9, Marlies Janssens 8, Ilka van de Vyver 3, Nathalie Lemmens, Britt Ruysschaert (L), Jutta van de Vyver, Karolina Goliat, Silke van Avermaet, Jodie Guilliams, Manon Stragier, Anna Valkenborg (L)

Niemcy: Louisa Lippmann 30, Hanna Orthmann 25, Camilla Weitzel 13, Marie Schoelzel 9, Jennifer Geerties 9, Denise Hanke 6, Jana Franziska Poll, Kimberly Drewniok, Lena Stigrot, Lena Moellers, Linda Bock, Anna Pogany (L), Ivana Vanjak (L), Lisa Gruending

.....

W wieczornym starciu dnia, gospodynie turnieju - Niderlandki, po raz drugi z rzędu wygrały w trzech setach. Po pokonaniu Azerbejdżanu, dziś odprawiły one Bułgarki. Siatkarki Ivana Petkova, w dwóch pierwszych partiach zdołały ugrać po 19 punktów, a dopiero w trzecim secie postawiły gospodyniom trudniejsze warunki. "Pomarańczowe" pokazały jednak większe doświadczenie i zachowały też więcej zimnej krwi, triumfując na przewagi - 26:24, a w całym meczu - 3:0. Dzięki tej wygranej są już o krok od półfinału. Fantastyczny mecz rozegrał duet Nika Daalderop i Anne Buijs, który zdobył łącznie 37 punktów.

Bułgaria 0:3 Holandia (19:25, 19:25, 24:26)

Bułgaria: Elitsa Vasileva 12, Aleksandra Milanova 10, Gargana Dimitrova 9, Nasya Dimitrova 9, Mira Todorova 5, Silvana Chausheva 4, Lora Kitipova 2, Petya Barakova 1, Kristiana Petrova (L), Hristina Ruseva, Mariya Karakasheva, Zhana Todorova (L), Mariya Krivoshiiska, Vangeliya Rachkovska

Holandia: Nika Daalderop 19, Anne Buijs 18, Floortje Meijners 12, Robin de Kruijf 7, Yvon Belien 4, Laura Dijkema 1, Kirsten Knip (L), Celeste Plak, Maret Balkestein-Grothues, Juliet Lohuis, Myrthe Schoot (L), Britt Bongaerts, Nicole Koolhaas