Droga do Tokio #51 – Siatkówka, kwalifikacje w Apeldoorn: dzień 1. [ZAPIS RELACJI LIVE]

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 07.01.2020, 11:40

Przed polskimi siatkarkami najważniejszy turniej sezonu. Dziś w Apeldoorn osiem najlepszych europejskich kobiecych zespołów, które dotychczas nie wywalczyły awansu na igrzyska, rozpoczyna walkę o jeden bilet do Tokio. Pierwszy cel to dla Polek wyjście z grupy, a pierwszy przeciwnik na drodze do Japonii to reprezentacja Bułgarii. Zanim jednak Biało-Czerwone wyjdą na parkiet, do rywalizacji przystąpią Turczynki i Niemki. Dzień zwieńczy spotkanie gospodyń z reprezentacją Azerbejdżanu. Zapraszamy na relację LIVE ze wszystkich meczów niderlandzkiego turnieju. Kibicujcie razem z nami!

PLAN GIER 7.01.2020:

13:00 Niemcy - Turcja 3:1 (25:15, 21:25, 25:21, 25:21)

16:00 Polska - Bułgaria 3:1 (23:25, 25:20, 25:19, 25:22)

19:30 Niderlandy - Azerbejdżan 3:0 (25:23, 25:18, 25:22)

Relacja na żywo

Dziękujemy, że byliście z nami! Jutro bez meczu reprezentantek Polski, ale też będziemy z Wami w relacji LIVE! Zapraszamy od 13:00!

25:22 - KONIEC MECZU! Fantastyczny atak z prawego skrzydła Lonneke Sloetjes daje wynik wygraną i wynik 3:0 w ostatnim meczu pierwszego dnia turnieju kwalifikacyjnego siatkarek do Igrzysk Olimpijskich!

23:21 Kontra skończona przez Anne Buijs. Jeszcze trener Azerek prosi o czas, ale prawdopodobnie da to niewiele. Wynik będzie mylący. Prawdopodobna wygrana 3:0 Niderlandek nie odda poziomu zaciętości tego spotkania!

20:19 Wypuszczają powoli ten set Azerki z rąk, choć miały już nawet cztery punkty przewagi. Teraz Niderlandki świetnie spisują się w bloku!

17:19 Walczą jeszcze gospodynie, choć przegrywają już nawet długie akcje, w których powinny dominować. Na trybunach głośne "Holland!" "Holland"! Czy to pobudzi jeszcze do walki?

12:16 Chyba tak szybko tego meczu nie skończymy. Cztery punkty przewagi Azerek i dodatkowo teraz świetnie włączyła się wreszcie Polina Rahimova.

10:12 Dwa punkty przewagi Azerek. Dobrze teraz zachowują się na siatce i starają się rywalizować w ataku ze szczelnym niderlandzkim blokiem.

9:10 Próbowała znowu zaskoczyć rywalki skrótem Laura Dijkema, ale nie wyszło jej to zbyt dobrze. Punkt zagrywką zdobywają za to Azerki!

6:7 Teraz zyskały małą kontrolę nad setem Azerki. To one prowadzą jednym punktem. Tu jeszcze może być twarda walka.

2:1 Pierwsze dwa punkty dla Niderlandek, potem mogło być 3:0, ale błąd dotknięcia siatki daje pierwszy punkt gościom.

25:18 - Drugi set wygrany przez Niderlandki. Przez większość czasu jego trwania to gospodynie zdecydowanie prowadziły i są już tylko o jedną partię od wygrania spotkania. Czy stanie się to w 3. partii?

22:16 Mimo zdobytego punktu przez Azerki, trochę rozbita jest już ta reprezentacja. Dodatkowo, w odpowiedzi bawi się z rywalkami Laura Dijkema, kiwając z drugiej piłki.

17:12 I znowu seria punktów gospodyń. Co tylko Azerki dojdą na punkt lub dwa, zaraz idzie konta kilku punktów z rzędu podopiecznych Giovanniego Caprary i... nie ma co za bardzo zbierać.

13:12 Fatalny atak Flootje Meijers, która atakuje gdzieś tak w okolice górnej części trybun. Rywalki jednak dalej starają się męczyć Niderlandki.

12:7 Odjeżdżają Niderlandki z punktami, a w zespole Azerek już widać lekkie zdenerwowanie i niemożność poradzenia sobie z presją. Będzie trudno o powrót do gry w tym secie.

8:6 Świetna zagrywka wyprowadza Niderlandki na trzy oczka przewagi. W polu zagrywki grająca z numerem 5 - Robin De Kruijf. Po chwili jednak posyła ona piłkę w aut.

4:4 Punkt za punkt grają oba zespoły, choć Azerki nadal stawiają bardzo duży opór swoim przeciwniczkom.

1:1 Zaczynają oba zespoły tego seta od jednego zdobytego punktu - najpierw zrobiły to Niderlandki, potem Azerki.

25:23 - To było idealne podsumowanie postawy słabej Poliny Rahimovej! Azerka zablokowana i pierwszy set pada łupem podopiecznych Giovanniego Caprary, ale nie miały one łatwo!

24:23 Flootje Meijers kończy kontrę i będzie piłka setowa dla Niderlandek!

23:23 Będziemy mieli tutaj niezwykle zaciętą końcówkę. Wygrają to faworytki czy będzie niespodzianka?

21:19 Samadova atakuje w aut i sytuacja staje się nie do pozazdroszczenia. Azerka świetnie grała początkiem seta, ale teraz popełnia kosztowną pomyłkę.

18:17 Są już na prowadzeniu reprezentantki gospodarzy. Teraz powinno iść już im dużo łatwiej, choć końcówka pierwszej partii może być zacięta.

15:15 I remis! Zaczęły mieć problemy z przyjęciem Azerki, słabą postawą w całym dzisiejszym meczu pokazuje Rahimova, a to może być woda na młyn dla gospodyń!

10:14 Ależ grają Azerki! Fantastyczna obrona, duża dyscyplina boiskowa i duża skuteczność w ataku! Czyżby pierwszy set tego meczu miał nas przywitać sensacją?!

9:11 Punkt za punkt idą obie drużyny. Nadal na prowadzeniu Azerki, które przede wszystkim bardzo dobrze trzymają swoje przyjęcie i kończą swoje ataki!

7:8 Kilka błędów Azerek, niezbyt dobra postawa najlepszej siatkarki - Poliny Rahimovej i już prawie Niderlandki zrównały się z rywalkami. Tylko punkt straty!

4:7 Niesamowite problemy miały Holenderki z zagrywką Samadovej, ale wreszcie zeszły z kłopotliwego ustawienia. Na razie spora przewaga Azerek!

3:3 Zaskoczone Niderlandki świetnymi zagrywkami Yalizawiety Samdovej i już jest remis!

2:0 I już szybko uzyskana przewaga "Pomarańczowych". Atak Meijners i as serwisowy Yvon Belien daje pewne prowadzenie!

Yvon Belien, Robin De Kruijf, Floortje Meijners, Lonneke Sloetjes, Anne Buijs, Laura Dijkema, Myrthe Schoot Najsilniejsza 6-tka gospodyń rozpoczyna ten mecz!

Trwają hymny państwowe obu państw - Niderlandów i Azerbejdżanu, a to oznacza, że już za parę chwil początek spotkania grupowych rywalek Jacka Nawrockiego! Przede wszystkim będziemy spoglądać na gospodynie, które są tu zdecydowanymi faworytkami!

O godz. 19:30 zapraszamy na ostatni mecz z udziałem gospodyń turnieju - Niderlandek z Azerkami.

Malwina Smarzek-Godek skutecznie atakuje i kończy ten mecz - 25:22 i 3:1! Polki rozpoczynają ostatnią drogę do Tokio od zwycięstwa z Bułgarią. BRAWO!.

Jeszcze Dmitrowa zdobywa 22 punkt.

Wasiljewa w siatkę, piłka meczowa dla Polski!

Wygrany ważny challenge, piłka dotknęła antenki po ataku rywalek - 23:20.

Popsuta zagrywka Czałszewej - 22:20 dla Polek.

Wasiljewa nie daje nam uciec - 21:20.

Wygrana piłka na siatce i punkt Magdy Stysiak - 21:19.

Dobry serwis Góreckiej i punkt zdobyty blokiem - 20:18.

Ależ bomba po prostej Malwiny - 19:18.

No i mamy remis po 18.

Walczyła Magda mocno w obronie, ale punkt dla Bułgarii - 18:17. Oj będzie gorąco!

Mędrzyyyk, świetny atak ze skrzydła - 18:15.

Ależ walka na siatce, ale mamy te dwa punkty zapasu - 17:15.

Kąkolewska przez środek - 16:13.

Fantastyczna wymiana z obu stron zakończona punktem Wasiljewej - 15:13.

Jedenasty punkt dla rywalek i Jacek Nawrocki prosi o czas.

Nie zdążyła Wołosz w obronie - 14:10.

Ależ kapitalna walka naszych w obronie, szkoda, że punkt ostatecznie dla Bułgarii.

Stysiak z drugiej linii - 14:8.

Trwa Natalia Mędrzyk Show, 13:7 dla Polski!

Karakaszewa zatrzymana blokiem - 10:5.

Kolejny udany atak Mędrzyk - 9:5, a Petkov prosi o czas.

Dobrze Malwina atakuje po rękach rywalek - 7:5.

Świetne przejście Natalii i skuteczny atak na - 6:4.

Wasiljewa chciała wykonać skrót, ale trafiła w siatkę.

Smarzek-Godek delikatnie plasuje na - 3:1.

Wybroniły się rozpaczliwie Polki, a Stysiak zdobyła cenny punkt.

I rozpoczynamy od punktu Malwiny, ale odpowiedź Bułgarek natychmiastowa.

Ruszamy z odsłoną numer 4, czy ostatnią? Taką mamy nadzieję.

Stysiaaak kończy to pewnym atakiem - 25:19 dla Polski i 2:1 w całym meczu!

Martyna Łukasik w aut jednak.

Smarzek-Godek zdobywa punkt i mamy set balla - 24:18.

Barakowa sprawia nam problemy, gdy tylko wchodzi z ławki na zagrywkę. W tej chwili zrobiło się 23:17, a Nawrocki wziął czas.

Teraz przesadziła Mędrzyk, ale mogła sobie na to pozwolić.

Kolejny blok na Dmitrowej - 23:14.

Wołosz sprytną zawiesinką zdobywa 20 punkt, a po chwili Wasiljewa zatrzymana potrójnym blokiem - 21:14.

Blok Alagierskiej, a Petkov prosi o czas.

Kolejny już autowy atak Bułgarek - 18:13.

Świetny as w wykonaniu Agnieszki - 16:12!

Wywalczona piłka w obronie przez Polki, przebita na drugą stronę siatki, ale rywalki atakują w aut - 14:11.

Todorowa psuje serwis - 13:11.

Wasiljewa w aut, co potwierdza challenge - 12:10.

Dobre przyjęcie naszych dziewczyn i skuteczny atak Malwiny - 11:10.

A teraz kolejny skuteczny serwis w jej wykonaniu - 9:8 dla Polek.

Doskonałe dwie zagrywki Natalii Mędrzyk i mamy remis - 8:8.

Dmitrowa z boku parkietu, a potem podwójne odbicie Wołosz - 8:5.

Ależ ładna kiwka jednej z Bułgarek - 6:4.

W siatkę teraz Magda Stysiak - 5:3.

Dobrze teraz Bułgarki, nie dała rady Wołosz i jest - 4:2.

Póki co mamy - 1:1.

Gramy dalej i lecimy z trzecim setem!

Taaak jest znowu ona - 25:20 dla Polski i mamy remis w meczu - 1:1.

Magda, Magda, Magda, set ball dla Polek! 24:20.

Styyysiak nokautuje Filipową - 23:19.

Tym razem Magda zablokowana przez Dmitrową - 22:19.

I kolejny punkt Stysiak, tym razem po lekkiej zawiesince - 22:18.

Magda szybko ze skrzydła - 21:18.

Smarzek-Godek po palcach Dmitrowej - 20:17.

Mędrzyk zatrzymana blokiem, a po chwili as serwisowy Todorowej - 18:16. Czas dla Nawrockiego.

Ajjj, po rękach Stenzel i mamy 17:14.

Pogubiły się zawodniczki Petkova w ataku - 16:12 dla nas.

Ale jest odpowiedź Magdy ze skrzydła, a chwilę potem dotknięcie siatki przez Bułgarki - 15:11.

Mędrzyk psuje zagrywkę - 13:11.

Zacięta walka w obronie w wykonaniu Polek, ale dziesiąty punkt dla Bułgarek.

Bomba Wasiljewej przez środek - 11:9 dla Polek wciąż.

I kooolejny - 10:7! Czas dla trenera rywalek.

As serwisowy Stysiak - 9:7!

A teraz Magda przepycha piłkę na bułgarską stronę i remis po 6.

Zablokowana Czałszewa przez Kąkolewską i Stysiak - 6:5.

Kontra Dmitrowej i 6:4.

Ajjj, Stysiak w siatkę - 5:4 dla Bułgarii.

Dłuuuga akcja, ale szczęśliwa dla nas - 4:3 po ataku Wołosz.

Dobrze weszła w tego seta Malwina, po jej akcjach mamy - 3:2.

Podobny początek jak poprzednio - 1:1.

Rozpoczynamy drugą partię!

Wasiljewa tym razem po polskim bloku kończy tego seta wynikem - 25:23. Bułgaria - Polska 1:0!.

Dobry serwis Martyny Łukasik i atak w aut Wasiljewej, 24:23 tylko.

Kąkolewska zdobywa punkt i 24:22, pierwsza z nich obroniona.

Wasiljewa i będą piłki setowe dla Bułgarii.

Smarzek-Godek w aut, a Jacek Nawrocki prosi o czas.

Nie było dotknięcia siatki przez Bułgarki i gramy dalej.

22:21 dla Bułgarek, Mędrzyk w aut, ale będzie challenge.

Blok aut po akcji Stysiak i po 19. Walka punkt za punkt, praktycznie od samego początku.

Pierwszy dziś challenge, Bułgarki sprawdzają czy było po bloku, ale nie było i oczko dla Polek - 17:16.

Ależ fantastyczna akcja w obronie Asi Wołosz, ale jednak punkt dla Bułgarii.

Błąd przejścia u Bułgarek i 16:14 dla Polski. Czas dla trenera rywalek.

Wasiljewa złapana na bloku - 14:13 dla naszych pań.

Świetny atak ze skrzydła Malwiny i po 12.

Długa akcja po obu stronach, ale ostatecznie punkt dla Bułgarek - 11:10.

Fantastyczna kiwka Asi Wołosz - 9:9.

I już po 8, ekspresowo Polki dopadły rywalki.

Dobry blok Polek i kolejny, szósty punkt dla naszego zespołu, a po chwili siódmy, gdyż w antenkę grają Bułgarki.

Klaudia Alagierska przez środek i mamy piąty punkt.

Podwójne odbicie naszej libero i 8:4 dla rywalek.

Zablokowana Smarzek-Godek i jest już - 7:4 dla Bułgarii.

Doskonały atak bułgarskiej kapitan, która wciska piłkę na naszą stronę - 5:4.

Stysiak w siatkę i po 3.

Blok na Czałuszewej! 3:2 dla Polski!

Świetny atak Smarzek-Godek przez środek i mamy - 2:2.

Pierwszy punkt dla Bułgarii, po dotknięciu siatki przez jedną z naszych dziewczyn.

Biało-Czerwone rozpoczynają w następującym zestawieniu: Smarzek-Godek, Alagierska, Kąkolewska, Stysiak, Wołosz, Mędrzyk, Stenzel (L).

Za chwilę pierwsze starcie Polek w turnieju kwalifikacyjnym do Tokio. Ich rywalkami są dziś Bułgarki, w tej chwili w hali w Apeldoorn grane są hymny obu państw.

A już za godzinę emocje sięgną zenitu! Na parkiet wyjdą Polki, by o pierwsze zwycięstwo powalczyć z nieobliczalnymi Bułgarkami. Zawodniczki z Bałkanów w turnieju interkontynentalnym były o włos od sprawienia megasensacji i wywalczenia biletu do Tokio w pojedynku z Amerykankami. Polki w analogicznej sytuacji stoczyły zacięty bój z Serbią. Jak będzie dziś? Bądźcie z nami o 16:00!

Louisa Lippmann zamienia na punkt drugiego meczbola! Niemki wygrywają 25:21 i na inaugurację kwalifikacji olimpijskich w Apeldoorn odprawiają z kwitkiem główne faworytki zmagań - Turcję! 3:1 dla reprezentacji Niemiec!

I piłki meczowe! 24:20 dla Niemek!

Camilla Weitzel cichą bohaterką meczu. Najpierw skończyła atak ze środka, później świetnie zaserwowała umożliwiając koleżankom wyprowadzenie skutecznego ataku. 23:20 dla Niemek.

Niemki ani myślą oddawać rywalkom pola i szybko odzyskują prowadzenie. Przed końcówką seta prowadzą 20:18 i są blisko sprawienia ogromnej niespodzianki.

A jednak Turczynki w końcu dogoniły wynik. 15:15. W kolejnej akcji autowy atak Lipmann z szóstej strefy i to podopieczne trenera Guidettiego wychodzą na prowadzenie 16:15.

Turczynki coraz bardziej nerwowo, Niemki konsekwentnie. Na liderkę w zespole naszych zachodnich sąsiadek wyrasta Hanna Orthmann. 14:12.

Sytuacja przypomina tę z poprzedniej partii. Niemki z przodu, Turcja goni. 11:9.

U Turczynek od początku tego seta gra Meyrem Boz. Zobaczymy, na ile pomoże swojej drużynie. Póki co straty zniwelowane i mamy remis 7:7.

Niemki kontynuują dobrą grę w kolejnej partii. Po pierwszych wymianach czwartego seta podopieczne Felixa Kozłowskiego prowadzą 6:4.

Niemki wykorzystują drugą piłkę setową (konkretnie błąd na zagrywce popełniają Turczynki) i w trzecim secie wygrywają 25:21. Tym samym obejmują prowadzenie 2:1. Na razie jesteśmy świadkami małej niespodzianki, a Turczynki są w tym meczu pod ścianą.

As serwisowy Weitzel! 24:20 i cztery setbole dla Niemek.

W niemieckiej drużynie dobrze funkcjonują też środkowe, które punktują z krótkiej i z obiegnięcia, punkty z ataku dokłada Geerties. 22:19.

Giovanni Guidetti stracił cierpliwość do nieskutecznej Karakurt - w jej miejsce na parkiecie Yildirim. Turczynki wciąż jednak musza gonić wynik. Po skutecznych atakach Lippman Niemki prowadzą 19:16.

Turczynki mozolnie odrabiają straty, ale muszą się przy tym sporo namęczyć. Ciągle też popełniają błędy. 12:10 dla Niemiec.

Minimalna przewaga po stronie lepiej zorganizowanych Niemek. Siatkarki z Niemiec wychodzą na trzypunktowe prowadzenie - 9:6.

W trzecim secie w końcu mamy trochę wyrównanej walki. W początkowych akcjach żadna z drużyn nie może odskoczyć od rywalek, po obu stronach oglądamy skuteczne ataki i trudne zagrywki. 4:4.

Reprezentantki Niemiec ambitnie się broniły, ale wpadły w siatkę. Turcja wygrywa 25:21 i doprowadza do remisu 1:1 w setach.

Turczynki odpierają ataki rywalek i mają piłki setowe przy stanie 24:21.

Dekoncentracja u Turczynek? Niepotrzebna podwójna zmiana? Tak czy siak robi się ciekawie - Niemki tracą już tylko 2 punkty (22:20).

W końcówce na boisku pojawia się jeszcze druga rozgrywająca Niemek - Lena Moellers. Niemki się nie poddają i gonią - 21:18.

To było tylko chwilowe wahnięcie formy, Niemki znów mają problem ze skończeniem akcji. Turcja wraca do dobrej gry i wysokiego prowadzenia - 20:13.

Kilka dobrych zagrywek Camilli Weitzel, błędy Turcji i przewaga podopiecznych Giudettiego zmalała do 4 punktów (15:11).

Turczynki dominują i szybko zbliżają się do wyrównania stanu meczu. Na boisku po stronie niemieckiej zmiana - na przyjęcie wchodzi Poll. Przy wyniku 15:8 może być jednak ciężko odwrócić losy seta.

Sytuacja na boisku odwróciła się o 180 stopni. Teraz to Turczynkom wszystko wychodzi, a Niemki popełniają proste błędy, atakują po autach i wpadają w blok rywalek. Prowadzenie siatkarek znad Bosforu rośnie w szybkim tempie - już jest 8:2.

W drugim secie Turczynki się obudziły. Trudne zagrywki na początku partii i prowadzenie podopiecznych Guidettiego 4:0.

Set bez historii, od początku pod pełną kontrolą siatkarek z Niemiec. Ostatni punkt zdobywa Hanna Orthmann. 25:15 dla drużyny zza naszej zachodniej granicy.

Giovanni Guidetti szuka zmian - na boisku meldują się Boz i Ozbay. Nic nie pomaga. Niemki zatrzymują rywalki blokiem i prowadzą 20:11.

Turczynki chyba nie bardzo wiedzą, co się dzieje. Popełniają błąd za błędem, tymczasem Niemki zmierzają do wygrania inauguracyjnej odsłony. 18:9.

Czas nie pomógł, Niemki kontrolują sytuację na boisku. Wykorzystują słabości Turczynek i konsekwentnie punktują. Przewaga podopiecznych Felixa Kozłowskiego tylko rośnie - już 15:9.

Problemy Turczynek w przyjęciu oraz na zagrywce. Kilka autowych serwisów, błędy w odbiorze i w konsekwencji Niemki osiągają czteropunktowe prowadzenie 11:7. Giovanni Guidetti bierze czas.

Turczynki gonią wynik i doprowadzają do remisu 8:8. Wciąż jednak stroną dominującą są Niemki.

Niemki nie przestraszyły się faworyzowanych rywalek znad Bosforu i w pierwszych akcjach grają bardzo skutecznie i bez kompleksów. Dobre ataki ze skrzydeł Geerties dają drużynie niemieckiej prowadzenie 6:4.

Obie drużyny już na boisku. Turczynki w składzie: Baladin, Ismailoglu, Akyol, Dundar, Gunes, Karakurt i Akoz (L). Po drugiej stronie Niemki: Hanke, Geerties, Lippman, Otrhmann, Schoelzel, Wietzel i Pogany (L). Zaczynamy!

Przenosimy się do Apeldoorn. Na hali odgrywane są właśnie hymny narodowe, a za chwilę poznamy wyjściowe szóstki reprezentacji Niemiec i Turcji.

Zapraszamy na relację ze wszystkich spotkań turnieju kwalifikacyjnego kobiet w Apeldoorn. Już o 13:00 na parkiet wybiegną jedne z głównych faworytek zmagań - Turczynki - które w inauguracyjnym meczu zagrają z Niemkami.