Tour de Ski: triumf Bolszunowa, Dominik Bury w TOP 30!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 05.01.2020, 16:17

Aleksander Bolszunow wygrał 14. edycję Tour de Ski. Na szczycie Alpe Cermis z bardzo dobrymi wynikami zameldowali się także bracia Dominik i Kamil Bury.

Finałowa wspinaczka na Alpe Cermis, wieńcząca cykl Tour de Ski, po raz pierwszy odbyła się ze startu wspólnego, a nie w formie pościgu. 56 biegaczy, którzy stawili się na starcie ostatniego etapu cyklu (w ostatniej chwili z rywalizacji wycofali się: Hans Christer Holund, Renaud Jay i Bjoern Sandstroem) w zwartej grupie dotarło do podnóża podbiegu. Wspinaczka potoczyła się dość przewidywalnie – na czoło stawki szybko wysunęli się drobni Norwegowie: Simen Hegstad Krueger i Sjur Roethe. Zwyciężył Krueger, a Roethe minął linię mety 13 sekund po nim.

Ważniejsze rzeczy działy się za plecami Norwegów, bo tam toczyła się walka o zwycięstwo w cyklu. Zgodnie z przewidywaniami szybko osłabł Johannes Hoesflot Klaebo, który z pozycji lidera po rozpoczęciu wspinaczki spadł na miejsce na przełomie drugiej i trzeciej dziesiątki. Dobre tempo utrzymywali jednak Rosjanie – Bolszunow i Ustiugow, którzy stoczyli wewnętrzną walkę o zwycięstwo w Tour de Ski. Zawodnicy niemal cały dystans przebiegli razem, a na finiszu lepszy okazał się Bolszunow. Rosjanin zajął dziś trzecią pozycję – za Kruegerem i Roethe, dzięki czemu przypieczętował pierwszy triumf w Tour de Ski w karierze. Siergiej Ustiugow na Alpe Cermis był 5., ale ten rezultat dał mu drugie miejsce w cyklu. Johannes Hoesflot Klaebo finiszował na 21. miejscu, ale zachował miejsce na najniższym stopniu podium w całym cyklu. Norweg zwyciężył też w klasyfikacji punktowej Tour de Ski.

Na starcie ostatniego etapu Tour de Ski oglądaliśmy dwóch Polaków. Bracia Dominik i Kamil Bury spisali się bardzo dobrze. Mniejszy i lżejszy Dominik po raz kolejny tej zimy zajął lokatę w czołowej „trzydziestce” – w biegu masowym na Alpe Cermis miał 23. wynik ze stratą +1:38 do Kruegera. Na 35. miejscu finiszował Kamil (+2:27). W klasyfikacji generalnej cyklu Dominik Bury awansował o jedną lokatę i został sklasyfikowany na 24. miejscu. Kamil Bury również zanotował awans i ostatecznie uplasował się na 42. pozycji. Obaj Polacy – podobnie jak wszyscy biegacze, którzy ukończyli Tour de Ski 2019/2020 – dostali punkty Pucharu Świata.

Po zakończeniu Tour de Ski liderem Pucharu Świata został Aleksander Bolszunow z dorobkiem 1081 pkt. 75 "oczek" mniej ma na koncie Johannes Hoesflot Klaebo, a trzeci w klasyfikacji Siergiej Ustiugow traci do rodaka już 236 pkt. Na 40. pozycji sklasyfikowany jest Dominik Bury z dorobkiem 68. pkt. Kamil Bury jest 101. i ma na koncie 9 pucharowych punktów.