Tour de Ski: zmiana lidera i kolejne punkty Dominika Burego!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 01.01.2020, 14:04

Bieg pościgowy na 15 km stylem klasycznym, będący 4. etapem Tour de Ski, wygrał Aleksander Bolszunow. Rosjanin objął prowadzenie w cyklu. Kolejny bardzo dobry występ ma za sobą Dominik Bury, który finiszował na 21. miejscu.

Do biegu pościgowego na 15 km techniką klasyczną we włoskim Toblach zawodnicy przystąpili z różnicami czasowymi z wczorajszego wyścigu na 15 km łyżwą. Jako pierwszy na trasie pojawił się więc Siergiej Ustiugow, jednak lidera Tour de Ski już po 3 km dogonił kolega z reprezentacji Aleksander Bolszunow i Szwed Calle Halfvarsson. Z czasem Bolszunow przyspieszył i zostawił rywali za plecami, pewnie triumfując na 4. etapie cyklu. Ostatecznie Ustiugow finiszował ze stratą 13 sekund do Bolszunowa, a na 3. pozycję z 11. miejsca awansował Fin Iivo Niskanen (+24.8). Kolejne lokaty dla Artioma Malcewa, Calle Halfvarssona, Sjura Roethe, Hansa Christera Holunda i Lucasa Boegla. Iwan Jakimuszkin spadł w klasyfikacji z 2. miejsca na 9., a pierwszą „dziesiątkę” zamknął Johannes Hoesflot Klaebo (awans z 17. pozycji).

Po raz kolejny bardzo dobrze pobiegł Dominik Bury, który do rywalizacji przystąpił jako 24. Na dystansie zdołał awansować o trzy lokaty i bieg ukończył na 21. pozycji, dokładając do swojego dorobku kolejne punkty Pucharu Świata. Kamil Bury na mecie był 45., co w stosunku do pozycji startowej oznaczało spadek o cztery lokaty.

Zawodnicy, którzy uplasowali się w czołowej „30” w biegu pościgowym zdobyli pucharowe punkty, natomiast do klasyfikacji Tour de Ski liczą się czasy netto uzyskane w dzisiejszej rywalizacji. W tej klasyfikacji najlepszy był Norweg Martin Loewstroem Nyenget, który 15 km przebiegł w czasie 37:39.3. Na mecie dało mu to awans z 28. na 14. miejsce. Czas o 0.4 sek. gorszy zanotował inny reprezentant Kraju Fiordów – Paal Golberg, a trzeci wynik dnia miał Aleksander Bolszunow (+6.6). Johannes Hoesflot Klaebo był 7. (+21.8), a Siergiej Ustiugow 15. (+49.3). Dominik Bury uplasował się na 24. miejscu (+1:29.7), słabiej wypadł Kamil Bury, który miał 54. czas w stawce 71 biegaczy.

W klasyfikacji generalnej Tour de Ski prowadzenie objął Aleksander Bolszunow, przed Siergiejem Ustiugowem i Johannesem Klaebo. Dominik Bury po 4 etapach cyklu awansował na miejsce w czołowej "trzydziestce" - jest 29., ze stratą blisko 4 minut do Bolszunowa. Kamil Bury jest sklasyfikowany na 51. pozycji.

Jutro w Tour de Ski dzień przerwy, a następnie kończący zmagania weekend w Dolinie Płomieni. W piątek zawodnicy wystartują w biegach masowych klasykiem, w sobotę - w klasycznych sprintach, a w niedzielę najbardziej oczekiwany etap - wspinaczka pod Alpe Cermis, w tym roku rozgrywana ze startu wspólnego.

15 km stylem klasycznym mężczyzn (bieg pościgowy)