Tour de Ski: popis Rosjan i punkty Dominika Burego!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 31.12.2019, 14:20

Rosyjscy biegacze zdominowali 3. etap Tour de Ski. W biegu na 15 km techniką dowolną pewnie triumfował Siergiej Ustiugow przed kolegami z reprezentacji: Iwanem Jakimuszkinem i Aleksandrem Bolszunowem. Bardzo dobrze spisał się Dominik Bury, który zajął 24. lokatę. Cieszy też postawa Kamila Burego, który ustanowił najlepszy wynik w Pucharze Świata w karierze.

Po dniu przerwy i przenosinach do włoskiego Toblach biegacze powrócili do rywalizacji w prestiżowym Tour de Ski. Na 3. etapie cyklu zawodnicy startowali w biegu interwałowym na 15 km techniką dowolną. Świetne przygotowanie potwierdzili biegacze z Rosji, dla których po decyzji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) o wykluczeniu z igrzysk i mistrzostw świata w najbliższych latach – zmagania w Pucharze Świata nabrały wyjątowego znaczenia. Rosjanie całkowicie zdominowali bieg w Toblach i zajęli wszystkie miejsca na podium. Zdecydowanie najlepszy był Siergiej Ustiugow, który – niczym Therese Johaug w rywalizacji kobiet – prowadził od startu do mety, z każdym kilometrem powiększając przewagę. Życiowy wynik osiągnął Iwan Jakimuszkin, który do Ustiugowa stracił 22 sekundy. Tym samym 23-letni Rosjanin po raz pierwszy w karierze stanął na podium Pucharu Świata. Trzecie miejsce przypadło Aleksandrowi Bolszunowowi, który minimalnie (o 0.6 sek.) wyprzedził Szweda Calle Halfvarssona. W czołowej „dziesiątce” zameldowało się jeszcze trzech reprezentantów Rosji: szósty był Artiom Malcew, siódmy – Andriej Mielniczenko, a dziesiąty – Denis Spicow.

Blado na tle Rosjan wypadli Norwegowie. Lider cyklu Johannes Hoesflot Klaebo był dopiero 17., ze stratą minuty i 11 sekund do Ustiugowa. Miejsca w czołówce przypadły Hansowi Christerowi Holundowi (5. lokata) i Sjurowi Roethe (8). Świetny rezultat zanotował Niemiec Lukas Boegl, który zajął 9. pozycję.

Bardzo dobrze spisali się dziś bracia Bury. Dominik finiszował na 24. miejscu i po raz drugi w sezonie (i w karierze) zdobył punkty Pucharu Świata. Strata Dominika do Ustiugowa to minuta i 25 sekund, a za naszym zawodnikiem sklasyfikowano m.in: doświadczonych Paala Golberga, Andrieja Łarkowa czy Maurice’a Manificata. Kamil Bury notuje systematyczny postęp w biegach dystansowych i dziś finiszował z 42. wynikiem w stawce 78. biegaczy (+2:02). To najlepszy rezultat tego zawodnika w dotychczasowych startach w Pucharze Świata.

Dobre biegi Polaków pozwoliły na duży awans w klasyfikacji ogólnej Tour de Ski. Dominik Bury przesunął się z 48. miejsca na 32., a Kamil Bury z 71. pozycji na 55. Zmiany także na czołowych miejscach. Na prowadzenie powrócił Siergiej Ustiugow, który o niespełna pół minuty wyprzedza Aleksandra Bolszunowa. Trzeci jest Johannes Hoesflot Klaebo (+37 sek.).

Jutro w Toblach bieg pościgowy techniką klasyczną na 15 km. Zawodnicy będą startować ze stratami, które ponieśli w dzisiejszej rywalizacji, a więc jako pierwszy na trasie pojawi się Siergiej Ustiugow, a za nim  ruszą Jakimuszkin, Bolszunow i Halfvarsson.