Tour de Ski: Ustiugow najlepszy w biegu masowym

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 28.12.2019, 15:20

Zwycięstwem Siergieja Ustiugowa zakończył się 1. etap Tour de Ski w szwajcarskim Lenzerheide. Na podium także Johannes Hoesflot Klaebo i Aleksander Bolszunow. Najlepszy z Polaków, Dominik Bury, zajął 45. lokatę.

Siergiej Ustiugow na przeprowadzenie decydującego ataku zdecydował się kilka kilometrów przed metą. Wcześniej bieg masowy na 15 km techniką dowolną w Lenzerheide toczył się w dość wolnym tempie, dzięki czemu w czołówce utrzymywała się bardzo duża grupa zawodników. W pogoń za Rosjaninem ruszył jego kolega z reprezentacji Aleksander Bolszunow i Dario Cologna. Ostatecznie Ustiugow utrzymał wypracowaną przewagę, a za jego plecami doszło do przetasowań. Świetnym finiszem popisał się lider Pucharu Świata Johannes Hoesflot Klaebo, który doścignął Bolszunowa. Biegacze jednocześnie minęli linię mety, ale po analizie fotofiniszu 2. miejsce przypadło Norwegowi. Z kolei Dario Cologna nieznacznie osłabł i finiszował jako 6. – szybsi od Szwajcara byli dwaj reprezentanci Norwegii: Emil Iversen i Martin Loewstroem Nyenget.

Do rywalizacji w Tourze przystąpiło trzech reprezentantów Polski. Początkowe wolne tempo biegu sprzyjało braciom Dominikowi i Kamilowi Burym, którzy zdołali przebić się do czołowej „trzydziestki” i dotrzymywali kroku bardziej doświadczonym i utytułowanym zawodnikom. Z czasem jednak Polacy osłabli. Ostatecznie Dominik Bury finiszował na 45. pozycji, notując 52 sekundy straty do Siergieja Ustiugowa. Kamil Bury był 71. (+1:49), a Maciej Staręga ukończył rywalizację na 82. miejscu  (+3:56) w stawce 86 biegaczy. Szansę na poprawę wyniku będzie miał jutro w zmaganiach sprinterskich techniką dowolną.