Narciarstwo alpejskie – PŚ: premierowe zwycięstwo Windingstada

• Data publikacji: 23.12.2019, 21:30

Rasmus Windingstad okazał się najlepszy w ostatnich przedświątecznych zawodach Pucharu Świata. Norweg wygrał slalom gigant równoległy w Alta Badii. W finale pokonał Niemca Stefana Luitza. Po raz pierwszy w karierze na podium pucharowych zawodów stanął... były mistrz świata w gigancie Roland Leitinger z Austrii.

Kwalifikacje do poniedziałkowych zawodów zwyciężył Aleksander Aamodt Kilde. Dzięki temu Norweg był najwyżej rozstawiony w drabince zawodów i w pierwszej rundzie podejmował 32. w kwalifikacjach Fina Samu Torstiego. Pewnie pokonał narciarza z sąsiedniego kraju, ale to było jego jedyne zwycięstwo w głównej części zmagań.

W drugiej rundzie pogromcą Kilde został jego rodak Rasmus Windingstad. Mający 26 lat narciarz w pierwszej rundzie pewnie wygrał z Włochem Hannesem Zingerle, a swojego starszego rodaka wyprzedził o sekundę. W górnej części drabinki było aż pięciu Norwegów i z kolejnym z nich przyszło się Windingstadowi zmierzyć w ćwierćfinale. Lukas Braathen był tego dnia znacznie bardziej wymagającym rywalem niż Kilde, ale przegrał o 0,07 sekundy.

W półfinale obok Windingstada na trasę ruszył Austriak Roland Leitinger, który we wcześniejszej fazie niespodziewanie wyeliminował innego ze Skandynawów – Henrika Kristoffersena. W walce o finał narciarz z Alp nie wypadł jednak z trasy. Tymczasem rywalem Norwega w finale został Niemiec Stefan Luitz, który w tej fazie nieznacznie wyprzedził jego rodaka Leifa Kristiana Nestvolda Haugena.

Windingstad finałowy wyścig wygrał pewnie, o 0,41 sekundy. Tym samym po raz pierwszy w karierze stanął na najwyższym stopniu podium w Pucharze Świata. Wcześniej w czołowej trójce znalazł się raz. W marcu tego roku był drugi w Kranjskiej Gorze. Dla Luitza był to natomiast najlepszy wynik od czasu wygranej w Beaver Creek na początku grudnia zeszłego roku.

W starciu o trzecie miejsce Leitinger bardzo wyraźnie wyprzedził Nestvolda Haugena. Różnica między nimi wyniosła aż 1,15 s. Dla Austriaka to pierwsze podium w Pucharze Świata, choć wcale nie jest to największy sukces jego kariery. W 2017 roku w Sankt Moritz sensacyjnie został mistrzem świata w slalomie gigancie. Tymczasem w głównym cyklu organizowanym przez FIS jego najlepszym wynikiem było jak dotąd 6. miejsce w Solden w 2015 roku.