Biegi narciarskie – PŚ: szwedzka niespodzianka w Davos, Staręga bez punktów

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 14.12.2019, 16:55

Zwycięstwem 20-letniej Szwedki Linn Svahn oraz Johannesa Klaebo zakończyły się wyścigi sprinterskie techniką dowolną w Davos. Polacy nie zdobyli pucharowych punktów.

Na starcie kwalifikacji sprintów techniką dowolną w Davos mieliśmy trzech rerezentantów Polski. Maciej Staręga na jednej ze swoich ulubionych tras nie przebrnął przez eliminacje. Polak zajął w kwalifikacjach 38. miejsce – do awansu do TOP30 zabrakło niespełna sekundy. Bracia Bury uplasowali się na miejscach w siódmej dziesiątce – Dominik był 65., a Kamil 67. Najszybszy w tej fazie okazał się Francuz Lucas Chanavat.

Francuski sprinter toczył w Davos fascynującą walkę z Johannesem Klaebo. Norweg w kwalifikacjach był 5., ale w fazie pucharowej po raz kolejny pokazał wielką siłę. Chanavat jednak dzielnie dotrzymywał kroku faworytowi z kraju fiordów. Norweg i Francuz startowali razem we wszystkich biegach – od ćwierćfinału po finał – i za każdym razem na mecie dzieliły ich ułamki sekundy. W decydującym biegu Klaebo wygrał o 0.05 sek. Na najniższym stopniu podium stanął kolejny reprezentant Norwegii Haavard Solaas Taugboel.

Niespodzianką zakończyły się zmagania kobiet. Dwie wielkie faworytki – Maiken Caspersen Fallę i Stinę Nilsson – pogodziła dziś 20-letnia Linn Svahn. Młoda Szwedka w Pucharze Świata wystąpiła dopiero po raz drugi w karierze i od razu stanęła na najwyższym stopniu podium! Svahn w kwalifikacjach zajęła 14. lokatę, w ćwierćfinale finiszowała tuż za plecami Stiny Nilsson, a w kolejnych dwóch biegach była najszybsza. W finale pokonała Fallę oraz najszybszą w kwalifikacjach Sophie Caldwell. Stina Nilsson finiszowała jako czwarta. W tym miejscu warto też dodać, że Linn Svahn to czwarta zawodniczka tegorocznych mistrzostw świata juniorów w Lahti – w styczniu br. przegrała w bezpośredniej walce m.in. z Moniką Skinder.